Zamach na Zełenskiego udaremniony !

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) aresztowała pięć osób, podejrzanych o planowanie zamachu na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, działając na rzecz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji. Wśród zatrzymanych znajdują się dwaj pułkownicy z Ukraińskiej Służby Ochrony (UDO), odpowiedzialnej za bezpieczeństwo najwyższych urzędników.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/MALTON DIBRA

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała we wtorek na platformie Telegram, że dwaj pułkownicy Zarządu Ochrony Państwa (UDO) zostali zidentyfikowani jako członkowie siatki, której działalność była nadzorowana przez FSB z Moskwy. Ci pułkownicy mieli przekazywać poufne informacje Federacji Rosyjskiej.

Pięć osób, działających na zlecenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) i planujących zamach na prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, zostało zatrzymanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wśród zatrzymanych znajdują się dwaj pułkownicy UDO, czyli ukraińskiej służby ochrony najwyższych urzędników.

Rosyjska Lista Gończa. Kto znajduje się na liście?

Według komunikatu opublikowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy na platformie Telegram. Dwaj pułkownicy UDO przekazywali tajne informacje Federacji Rosyjskiej jako członkowie siatki, której działalność nadzorowana była przez FSB z Moskwy. Oprócz planów zamachu na prezydenta Zełenskiego. Zatrzymani mieli także w planach ataki na szefa SBU. Generała Wasyla Maluka, szefa wywiadu wojskowego, generała Kyryła Budanowa, oraz inne wysoko postawione osoby w ukraińskim establishmentcie.

Niepokojący rozwój wydarzeń to także umieszczenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, na liście osób poszukiwanych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji. Według agencji RIA Nowosti, przeciwko Zełenskiemu wszczęto sprawę karną, jednak szczegóły tego postępowania nie zostały oficjalnie ujawnione. Co ciekawe, na tej samej liście znalazł się także były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Ten ruch spotkał się z ironicznymi komentarzami ze strony doradcy ukraińskiego prezydenta Mychajła Podolaka, który skomentował sytuację jako „klasyczny rosyjski żart”.

Wschodzące cienie nad Ukrainą


Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło listę osób poszukiwanych. Na której znaleźli się m.in. naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, Ołeksandr Syrski, oraz jego poprzednik, Walerij Załużny. Innymi wymienionymi osobami są szef wywiadu wojskowego w Kijowie. Kyryło Budanow, dowódca sił lądowych, Ołeksandr Pawluk, oraz były sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow.

Rosyjskie władze zazwyczaj nie podają powodów umieszczenia osób na takich listach, odnosząc się jedynie do „prowadzonych spraw karnych”. Jednakże media w Kijowie zwracają uwagę, że nazwisko dowódcy ukraińskich sił powietrznych, Mykoły Ołeszczuka, znalazło się na liście po doniesieniach o zniszczeniu rosyjskiego okrętu desantowego na zaanektowanym Krymie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane osoby z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia