Małe elektrownie atomowe w Polsce – perspektywy rozwoju

Czy Polska energetyka wejdzie na inny poziom i zacznie korzystać z SMR- ów. Pokaże to najbliższe 10 lat.

252

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

małe elektrownie atomowe


Małe reaktory jądrowe (SMR) to nowa generacja reaktorów jądrowych, które są mniejsze i bardziej elastyczne niż tradycyjne reaktory jądrowe. SMR-y mają większą modularność, co oznacza, że można je budować w większych ilościach w krótszym czasie i z mniejszym ryzykiem. W Polsce trwają prace nad wprowadzeniem SMR-ów do energetyki. W 2022 roku PKN Orlen podpisał umowę z kanadyjską firmą BWXT na dostawę technologii reaktorów BWRX-300. Ale czy mają małe elektrownie atomowe w Polsce perspektywy rozwoju?

Małe elektrownie atomowe w Polsce: perspektywy rozwoju i lokalizacje.

Wstępnie wyznaczono siedem lokalizacji dla SMR-ów w Polsce, w tym:
Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola i okolice Warszawy
Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce zacznie działać w 2030 roku.

SMR-y mają potencjał do znaczącego zwiększenia udziału energii jądrowej w polskim miksie energetycznym. Mogą wytwarzać energię elektryczną, również ciepło i chłód. SMR-y mogą również być wykorzystywane do produkcji wodoru. Lub do transportu, przemysłu i wytwarzania energii elektrycznej.

Przyszłość SMR-ów w Polsce

Perspektywy rozwoju SMR-ów w Polsce są pozytywne. Rząd polski jest zaangażowany w rozwój tej technologii i przeznaczył na ten cel znaczne środki finansowe. W 2023 roku rząd polski przyjął nowy program energetyczny, który zakłada budowę do 10 reaktorów jądrowych do 2043 roku. Z tego 6-8 reaktorów mają być SMR-ami.

PKN Orlen, również KGHM, dwie największe polskie firmy energetyczne, są zaangażowane w rozwój SMR-ów. Orlen współpracuje z kanadyjską firmą BWXT, a KGHM z amerykańską firmą NuScale Power.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do budowy pierwszych SMR-ów w Polsce. Jeśli prace te przebiegną pomyślnie, pierwsze małe reaktory jądrowe w Polsce mogą zostać oddane do użytku już w 2030 roku.

małe reaktory atomowe w Polsce  SMR- póki co ma być 7
małe reaktory atomowe w Polsce SMR- póki co ma być 7

Zalety i wady SMR-ów

  • SMR-y mają szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami jądrowymi. Są one:
  • Mniejsze, również i lżejsze, co ułatwia ich transport i montaż
  • Mają większą modularność, co pozwala na ich budowę w krótszym czasie, też z mniejszym ryzykiem
  • Są bardziej elastyczne, co pozwala na ich wykorzystanie do różnych celów, takich jak wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także produkcja wodoru

Wady SMR-ów:

  • Ich koszt jest nadal wysoki
  • Nie są jeszcze tak dobrze przetestowane jak tradycyjne reaktory jądrowe.

Podsumowanie

Małe reaktory jądrowe mają potencjał do znacznego zwiększenia udziału energii jądrowej w polskim miksie energetycznym. Są one mniejsze, lżejsze i bardziej elastyczne niż tradycyjne reaktory jądrowe, co ułatwia ich budowę i eksploatację.

Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce byłby oddany do użytku szybko, do 2030 roku.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia