Prezydent Andrzej Duda gra twardo, dostosowuje się do realiów?

Prezydent Andrzej Duda wezwany do walki przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego? Poszukujemy odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Duda słusznie stosuje grę twardą, grając ostro przeciw nowej większości parlamentarnej. Święta a prezentów nie będzie.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydent podpisał ustawę budżetową, ale skierował ją do TK. Donald Tusk komentuje:
Prezydent podpisał ustawę budżetową, ale skierował ją do TK. Donald Tusk komentuje: "to bez znaczenia"

Były prezydent Bronisław Komorowski ocenił decyzję Andrzeja Dudy o wecie ustawy okołobudżetowej jako wypowiedzenie wojny nowej większości parlamentarnej. W swojej ocenie Komorowski wskazał na kilka istotnych czynników ale nie do końca ma rację. Andrzej Duda gra twardo bo dostosowuje się do zasad gry.

Andrzej Duda gra twardo czyli prezentów nie będzie

  • Moment ogłoszenia weta, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, może być interpretowany jako próba zdyskredytowania nowej władzy i podkopania jej autorytetu.
  • Treść weta, które dotyczyło finansowania TVP, wskazuje na to, że prezydent Duda staje po stronie Prawa i Sprawiedliwości w sporze o media publiczne.
  • Apele Jarosława Kaczyńskiego do prezydenta Dudy o weto wskazują na to, że prezydent działa na zlecenie prezesa PiS? A może na prawdę jest niezależny i metody wyłączenia nadawania i przejęcia TVP rodem z 13 Grudnia mu nie leży? Czy ci co zabiegali o konstytucję nie mogą jej tak oficjalnie łamać?

Ocena Komorowskiego jest w pewnym sensie słuszna. Prezydent Duda rzeczywiście podjął decyzję, która może być interpretowana jako wypowiedzenie wojny nowej większości parlamentarnej. Weto ustawy okołobudżetowej jest istotnym krokiem, który może zablokować działania rządu i doprowadzić do eskalacji konfliktu między władzą a opozycją.

Prezydent Komorowski ocenia Prezydenta Dudę bo był w jego butach

Jednakże, ocena Komorowskiego jest również zbyt jednostronna. Nie uwzględnia ona innych czynników, które mogły wpłynąć na decyzję prezydenta Dudy.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, że prezydent Duda ma prawo do weta ustaw. Nie jest to działanie, które musi być podyktowane wyłącznie względami politycznymi. Prezydent Duda może wetować ustawę, jeśli uważa, że jest ona sprzeczna z Konstytucją lub innymi obowiązującymi przepisami prawa.

W tym przypadku, prezydent Duda argumentował, że dodatkowe finansowanie TVP jest sprzeczne z Konstytucją, która gwarantuje wolność słowa i równość wszystkich mediów. Prezydent Duda może zatem uważać, że jego decyzja jest uzasadniona z punktu widzenia prawa.

Komorowski rozumie związki Dudy z PiS bo sam był związany z PO

Po drugie, należy wziąć pod uwagę, że prezydent Duda jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Jest to partia, która w przeszłości wielokrotnie korzystała z mediów publicznych do promowania swoich działań. Prezydent Duda może zatem czuć się zobowiązany do obrony TVP, która jest jednym z najważniejszych mediów publicznych.

Ostatecznie, ocena oceny Komorowskiego zależy od tego, jak interpretujemy motywacje prezydenta Dudy. Jeśli uważamy, że jego decyzja jest wyłącznie polityczna, to ocena Komorowskiego jest słuszna. Jednakże, jeśli uważamy, że decyzja prezydenta Dudy jest uzasadniona z punktu widzenia prawa lub jego osobistych przekonań, to ocena Komorowskiego jest zbyt jednostronna.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia