Świąteczne biesiady bez nadwagi

Kilka prostych tricków, które można stosować na co dzień, a pomogą w uniknięciu moralnego kaca, po świątecznym obżarstwie.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Świąteczne biesiady - młoda kobieta wpycha do ust ogromnego hamburgera. w tle otwarta lodówka

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i… obżarstwa. Wiele osób nie potrafi oprzeć się pokusom, które czekają na wigilijnym stole i w ciągu kilku dni przybiera na wadze kilka kilogramów. Czy można temu zapobiec? Czy można delektować się świątecznymi potrawami, nie martwiąc się o nadwagę i złe samopoczucie? Odpowiedź brzmi: tak! Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, które pomogą nam zachować zdrowy rozsądek i kontrolę nad apetytem. Świąteczne biesiady

Nie idź głodny na świąteczną biesiadę

Przed wyjściem na wigilijne spotkanie z rodziną czy znajomymi, zjedz coś lekkiego i pożywnego, najlepiej bogatego w białko. Białko pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zapobiega napadom głodu. Dzięki temu nie rzucisz się na pierwszy lepszy deser, który zobaczysz na stole, i będziesz mógł wybierać potrawy w sposób przemyślany.

Pij dużo wody

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu, nie tylko w święta. Nawadnia nasze komórki, wspomaga trawienie i oczyszczanie, a także hamuje apetyt. Często mylimy pragnienie z głodem i sięgamy po jedzenie, kiedy tak naprawdę potrzebujemy napić się wody. Dlatego warto pić ją regularnie, zwłaszcza przed posiłkami. Wypicie szklanki wody przed jedzeniem sprawi, że nie zjemy za dużo gdyż szybciej poczujemy sytość.

Podczas świątecznej biesiady, wybieraj potrawy z rozmysłem

Jednym z największych błędów, jakie popełniamy podczas świątecznych biesiad, jest jedzenie bezmyślne. Nie zwracamy uwagi na to, co i ile jemy, nie delektujemy się smakiem, nie przeżuwamy dokładnie. W efekcie nie odczuwamy sytości, nie pamiętamy, co zjedliśmy, a jedyne, co nam pozostaje, to nadmiar kalorii. Aby tego uniknąć, warto być świadomym tego, co wkładamy do ust. Jedzmy powoli, smakując każdy kęs, przeżuwajmy dokładnie, zwracajmy uwagę na skład i jakość potraw. Czerwona lampka powinna się zapalić, gdy nie potrafimy przypomnieć sobie, co już zjedliśmy. To znak, że jedliśmy za szybko lub za dużo.

Czas jest kluczowy dla prawidłowego trawienia

Jeśli przed świętami stosowałeś restrykcyjną dietę, ograniczałeś kalorie tylko po to, żeby w Wigilię najeść się do syta – zastanów się, czy to ma sens. Taki sposób postępowania nie tylko nie pomoże Ci utrzymać wagi, ale też zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Zamiast tego, postaraj się jeść regularnie i umiarkowanie, nie głodząc się ani nie przejadając. Pamiętaj, że Twój mózg potrzebuje około 20 minut, żeby odczuć sytość. Dlatego nie musisz jeść wszystkiego na raz, żeby się najeść. Wystarczy, że po każdym posiłku zrobisz sobie przerwę, dasz sobie czas na trawienie i odczucie sytości. To sprawi, że zjesz tylko tyle, ile Twój organizm potrzebuje.

Skosztuj wszystkiego, byle w małych ilościach

Nie musisz rezygnować ze świątecznych smakołyków, żeby nie przytyć. Wystarczy, że będziesz jeść je z umiarem i z rozwagą. Nie nakładaj sobie pełnych talerzy, lepiej spróbuj po trochu z każdej potrawy. To pozwoli Ci doświadczyć różnorodności smaków i zapachów, pobudzi Twoje zmysły i sprawi Ci przyjemność. A co najważniejsze, nie obciąży Twojego żołądka i nie spowoduje nadmiaru kalorii.

Po co zrzucać kilogramy, jeśli można utrzymać dotychczasową wagę

Wiele osób stawia sobie za cel zrzucenie kilku kilogramów przed lub po świętach. To jednak bardzo trudne i stresujące zadanie, które często kończy się niepowodzeniem i frustracją. Zamiast tego, spróbuj po prostu utrzymać swoją wagę w okresie świąteczno-noworocznym. Nie staraj się schudnąć, ale też nie przytyj. To znacznie łatwiejsze i zdrowsze podejście, które pozwoli Ci cieszyć się świętami bez poczucia winy i presji.

Jeśli przesadziłeś, trudno

Największym problemem ludzi jest to, że za bardzo chcą pilnować diety podczas świąt. To jest wyjątkowy czas w roku, więc i tak zjemy sporo ciasta, i tak będziemy się delektować świątecznymi potrawami. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przesadzimy. Jeśli jednak zdarzy nam się przejeść, nie ma sensu się za to obwiniać i katować. Lepiej wybaczyć sobie ten mały grzech i wrócić do zdrowych nawyków. Pamiętaj, że jeden dzień nie zrujnuje Twojej diety, tak jak jeden dzień nie sprawi, że będziesz fit. Ważne jest to, co robisz na co dzień, a nie od święta.

Świąteczne biesiady nie muszą oznaczać nadwagi i złego samopoczucia. Możesz cieszyć się nimi bez obawy, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek i kontrolę nad apetytem. Cieszmy się smakiem wszystkich świątecznych smakołyków, wystarczy, jeść je z umiarem i z rozwagą. Dajmy organizmowi czas na trawienie i odczucie sytości.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia