Mozaiki na stacjach metra w Warszawie – wpisane do rejestru zabytków.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał mozaiki na stacjach metra Ursynów i Służew za zabytki o dużej wartości artystycznej i historycznej. Mozaiki tworzą wyjątkowy pion zabytków z okresu stanu wojennego.

232

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mozaiki na stacjach metra
Mozaiki na stacjach metra Służew i Ursynów

20 grudnia 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków mozaiki zdobiące ściany zatorowe stacji metra Ursynów i Służew. Mozaiki te powstały w latach 1983-1984 i są jedynymi zachowanymi przykładami pierwotnej koncepcji wystroju pierwszej linii warszawskiego metra. Tak więc można to powiedzieć: mozaiki na stacjach metra w Warszawie wpisane do rejestru zabytków.

Mozaiki na stacjach metra w Warszawie wpisane do rejestru zabytków.

Autorem projektu mozaiki na stacji Służew jest Krzysztof Jachiewicz, a na Ursynowie Andrzej Drzewiecki. Mozaiki te wykonane są z ceramicznych płytek w kolorach brązu i szarości. Ich kompozycja jest abstrakcyjna, ale jednocześnie harmonijna i estetyczna.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków ocenił ponadto, że mozaiki na stacjach metra Ursynów i Służew są zabytkiem o dużej wartości artystycznej i historycznej. Stanowią one świadectwo konkretnego okresu, jakim był stan wojenny. W tym czasie system komunikacyjny, będący również systemem schronów na wypadek konfliktów zbrojnych, mógł jednocześnie pełnić rolę galerii sztuki nowoczesnej.

Wpisanie mozaik do rejestru zabytków oznacza, że będą one podlegać szczególnej ochronie. Nie będą mogły być bez zgody konserwatora zabytków niszczone, ponadto przekształcane lub usuwane.

Stacje metra Służew i Ursynów są częścią pierwszego odcinka warszawskiego metra, który został otwarty w 1995 roku. Stacja Służew znajduje się w dzielnicy Mokotów, a stacja Ursynów w dzielnicy Ursynów. Obie stacje są dwunawowe ponadto, z jednym rzędem słupów pośrodku peronu. Stanowią przykład nowoczesnej architektury lat 80. XX wieku. Ich wystrój jest minimalistyczny, ale jednocześnie elegancki i estetyczny. Mozaiki są jednym z elementów, które nadają tym stacjom wyjątkowy charakter.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia