Od 1 stycznia nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. ZUS podaje szczegóły.

340

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami od 1 stycznia mogą składać wnioski o świadczenie wspierające. To nowa forma pomocy.

Nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

Od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością w Polsce mogą składać wnioski o świadczenie wspierające. Jest to nowa forma wsparcia finansowego dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego i wymagają stałej opieki. Świadczenie wspierające przysługuje w wysokości od 40% do 220% renty socjalnej, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Ważne: bez decyzji o niepełnosprawności nie otrzymasz świadczenia!

Krystyna Michałek, rzeczniczka ZUS-u w kujawsko-pomorskim, podkreśla, że do Zakładu wpłynęło już 150 wniosków o świadczenie wspierające. Jednak w wielu przypadkach wnioski są niekompletne. Brakuje w nich m.in. decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Michałek wyjaśnia, że bez decyzji o niepełnosprawności ZUS nie może rozpatrzyć wniosku o świadczenie wspierające. Dlatego apeluje do osób, które chcą złożyć wniosek o to świadczenie, aby wcześniej uzyskały decyzję o niepełnosprawności.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami – Kto może je otrzymać?

Świadczenie wspierające przysługuje osobie z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów, wydaną w ramach zmodyfikowanego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności.

Jak złożyć wniosek?

W celu uzyskania świadczenia wspierającego, osoba z niepełnosprawnością musi uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Decyzję tę wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby z niepełnosprawnością.

Ważne!

Świadczenie wspierające nie przysługuje w przypadku, gdy osoba z niepełnosprawnością korzysta z innych form wsparcia. Takich jak np. zasiłek pielęgnacyjny, zasiłek dla opiekuna, zasiłek dla niewidomych, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie dla osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym, renta socjalna, emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy.

Świadczenie wspierające będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia