Walka o Mandaty – Rozkład Sił czy Test Prawa?

Walka o mandaty PiS! Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie poddają się łatwo. Dowiedz się jakie rozstrzygnięcia SN czekają nas w tej sprawie!

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skazani Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński twierdzą, że nadal są posłami,

Oczywiście, wygląda na to, że sytuacja wokół Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego to punkt kulminacyjny w batalii politycznej w Polsce. Generujący sporo napięcia i kontrowersji.

Niedawne skazanie obu polityków PiS za nadużycie uprawnień w tzw. aferze gruntowej jest jedynie wstępem do większego sporu dotyczącego wygaszenia ich mandatów poselskich. Według prawa, skazanie na karę pozbawienia wolności prowadzi do utraty mandatu posła. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia nakazujące obu politykom wstrzymanie się z wykonywaniem obowiązków poselskich. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Jednakże, Wąsik i Kamiński nie poddają się łatwo. Złożyli odwołania do SN, argumentując, że wciąż posiadają mandaty, powołując się na prawo łaski, które prezydent Duda zastosował wobec nich. Jeszcze przed prawomocnym wyrokiem.

Prawo Łaski kontra Wyrok Sądu w Sporze o Mandaty

Sytuacja stała się labiryntem prawniczych interpretacji, które wzbudzają wiele kontrowersji. Część ekspertów prawniczych twierdzi, że prawo łaski nie powinno mieć znaczenia, jeśli już wydano skazujący wyrok. Podczas gdy inni uważają, że prawo łaski ma pierwszeństwo przed orzeczeniem sądu. Teraz to Sąd Najwyższy będzie musiał podjąć decyzję, czy mandaty Wąsika i Kamińskiego wygasły, czy też nie. Jednak nie ma jasności co do terminu ani rezultatu tej decyzji.

W międzyczasie, obaj politycy zapowiedzieli udział w posiedzeniu Sejmu planowanym na środę, 10 stycznia 2024 r. z zamiarem głosowania nad istotnymi ustawami. Jednakże, marszałek Hołownia oświadczył, że nie dopuści do tego, dezaktywując ich karty do głosowania. Jeśli Wąsik i Kamiński podejmą próbę wejścia na salę sejmową. Może dojść do konfrontacji ze Strażą Marszałkowską, co może prowadzić do zamieszek i eskalacji konfliktu.Ta sytuacja wywołuje wiele pytań dotyczących granic władzy prezydenckiej, wagi prawomocnych wyroków sądowych oraz interpretacji prawa w kontekście mandatów politycznych. To także test dla struktur parlamentarnych i ich zdolności do utrzymania porządku i stabilności w obliczu takich kontrowersji.

Z każdym dniem sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a rezultat tego konfliktu może mieć znaczący wpływ na polityczny krajobraz Polski. Oczekuje się, że decyzja Sądu Najwyższego w tej kwestii będzie kluczowa dla dalszego rozwoju wydarzeń.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia