Dwa dni zeznań Jarosława Gowina przed komisją śledczą.

Dwa dni przedstawiania wersji wydarzeń przez Jarosława Gowina dla sejmowej komisji śledczej - Adam Bielan i nielegalne wybory kopertowe.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jarosław gowin i wybory kopertowe
Jarosław Gowin i jego zeznania.

Dwa dni przesłuchań Jarosława Gowina przed sejmową komisją śledczą były pełne emocji i kontrowersji. Były wicepremier w rządzie PiS przedstawił swoją wersję wydarzeń na sprawę jaką były wybory kopertowe, która w wielu punktach odbiegała od narracji przedstawionej przez przedstawicieli partii rządzącej. Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądały dwa dni zeznań Jarosława Gowina przed komisją śledczą.

Dwa dni zeznań Gowina przed komisją śledczą.

Gowin potwierdził, że to Adam Bielan był pomysłodawcą wyborów kopertowych. Powiedział, że od początku był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, uważał, że są one nielegalne i nie do przeprowadzenia w tak krótkim czasie.

Gowin mówił, że były naciski ze strony PiS, aby zmienił zdanie i poparł wybory kopertowe. Mówił, że był informowany, że podejmowane są działania zmierzające do skompromitowania go, czy też do znalezienia argumentów, które skłoniłyby go do zmiany stanowiska.

Gowin spotkał się z osobą, która przedstawiła się jako funkcjonariusz służb specjalnych i powiedziała mu o śledztwie w jego sprawie. Gowin powiedział, że nie wie, czy to była prawda, czy też próba zastraszenia go. Uważa, że wybory kopertowe były próbą sfałszowania wyborów prezydenckich. Mówił, że miały na celu zapewnienie zwycięstwa Andrzejowi Dudzie.

Zeznania byłego wicepremiera szeroko komentują polskie media. Niektórzy komentatorzy oceniają, że Gowin przedstawił przekonujące argumenty przeciwko wyborom kopertowym. Inni natomiast twierdzą, że jego zeznania były tendencyjne i że nie odpowiedział na wszystkie pytania komisji.

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych ma za zadanie wyjaśnić okoliczności ich przygotowania. Przesłuchania Gowina były jednym z kluczowych momentów w pracach komisji.

„To zagrożenie dla demokracji”

Poniżej kilka cytatów zeznań Jarosława Gowina przed komisją śledczą.

  • „O pomyśle przeprowadzenia wyborów kopertowych dowiedziałem się z telefonu Adama Bielana, który przedstawił mi ją jako swoją propozycję. W mojej opinii on był pomysłodawcą. Przedstawił ją także prezesowi Kaczyńskiemu. Od początku podszedłem do niej sceptycznie. Kaczyński przychylił się do tej propozycji”.
  • „W moim przekonaniu wybory kopertowe zakończyłyby się ogromnym chaosem organizacyjnym. Uważałem te wybory nie do przeprowadzenia w tak trudnym czasie. Zainteresowałem się trybem przeprowadzenia wyborów w Niemczech. Ich rzetelne przygotowanie wymagałoby wielu miesięcy a nie kilku tygodni. Myślę, że politycy z PIS mieli świadomość, że to trudny temat.
  • „Byłem informowany, że podejmowane są działania zmierzające do skompromitowania mnie, czy też do znalezienia agumentów, mówiąc potocznie haków, które skłoniłyby mnie do zmiany stanowiska. Informowano mnie że służby sprawdzają biznesy mojego syna”.
  • „Miały na celu zapewnienie zwycięstwa Andrzejowi Dudzie. W mojej ocenie było to zagrożenie dla demokracji”.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia