Urlop opiekuńczy w 2024

Urlop opiekuńczy to nowy rodzaj urlopu, przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego.

194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Urlop opiekuńczy w 2024 Zmiany w Kodeksie Pracy 2023
Urlop opiekuńczy w 2024 (fot. www.ozzpt.org.pl)

W dniu 26 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły nowy rodzaj urlopu, urlop opiekuńczy. Urlop ten przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Cel urlopu opiekuńczego

Urlop opiekuńczy może być wykorzystany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Oznacza to, że każdy pracownik, który ma pod opieką członka rodziny lub osobę zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, może w razie potrzeby skorzystać z 5 dni dodatkowego urlopu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają możliwości skorzystania z innego rodzaju urlopu. Mamy tu na myśli urlop macierzyński, urlopu rodzicielski czy urlopu wychowawczy.

Za przebywanie na urlopie opiekuńczym pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, a sam urlop może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach. „Okres przebywania na urlopie opiekuńczym nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego ani urlopu na żądanie. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego urlopu ani żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki” – czytamy w serwisie portalsamorzadowy.pl

Do tej pory pracownicy mieli prawo do 2 dni płatnego urlopu opiekuńczego na dziecko do 14. roku życia. Wprowadzenie dodatkowego urlopu opiekuńczego zwiększa możliwości pracowników w zakresie zapewnienia opieki lub wsparcia członkom rodziny lub innym osobom wymagającym opieki z poważnych względów medycznych.

Aby skorzystać z urlopu opiekuńczego, pracownik musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Wniosek może być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Urlop opiekuńczy wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Urlop opiekuńczy w 2024 - Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku
Ważne zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku – Urlop opiekuńczy w 2024

Urlop opiekuńczy – art. 173 Kodeksu pracy

W Polsce kwestię urlopu opiekuńczego reguluje art. 173 Kodeksu pracy:

Art. 1731. § 1. Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Celem wprowadzenia tego urlopu było ułatwienie pracownikom łączenia pracy zawodowej z obowiązkami opiekuńczymi. Dzięki niemu pracownicy mają możliwość skorzystania z dodatkowego czasu wolnego, aby zapewnić opiekę osobie bliskiej, która potrzebuje jej z powodu choroby lub niepełnosprawności.

Co ważne, niewykorzystane dni urlopu opiekuńczego nie przejdą na kolejny rok.

Przeczytaj również Zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku

Zmiany w prawie pracy w 2023 roku

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia