Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

Płonie miasto Grindavik na półwyspie Reykjanes.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Erupcja wulkanu - płynąca lawa wydobywająca się ze szczeliny w ziemi, całość w odcieniach czerwonych płomieni

W niedzielę na Islandii, kraju znanym z jego majestatycznych wulkanów, doszło do niespodziewanej erupcji. Miasto Grindavik, znane z rybołówstwa, zostało zalane lawą, która wypłynęła z dwóch nowych szczelin wulkanicznych na półwyspie Reykjanes.

Skutki erupcji wulkanu

Erupcja lawy, która rozpoczęła się w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych może doprowadzić do ewakuacji wszystkich mieszkańców miasta. Zabezpieczenia, które zostały zbudowane po poprzedniej erupcji w grudniu, częściowo powstrzymały lawę, ale niektóre z nich zostały naruszone. Główna droga do miasta została odcięta przez wylewającą się lawę, co dodatkowo utrudniło sytuację.

Prezydent Islandii, Gudni Johannesson, podczas transmisji na żywo w niedzielny wieczór, wezwał naród do solidarności i współczucia dla tych, którzy musieli opuścić swoje domy. Wyraził nadzieję, że sytuacja się uspokoi, ale przyznał, że “wszystko może się zdarzyć”.

Grudniową erupcję w systemie wulkanicznym Svartsengi, poprzedziły silne trzęsienia ziemi. W ciągu kilku tygodni wokół wulkanu zbudowano wały, które miały skierować stopioną skałę wulkaniczną z dala od Grindavik, w którym mieszka około 4000 osób. Niestety, w niektórych miejscach bariery zostały naruszone, co pozwoliło lawie przedostać się do miasta, podpalając domy i budynki.

Niebezpieczeństwo Trwa

Dziennikarz naukowy i wulkanolog Robin Andrews stwierdził, że trwająca erupcja stanowi “niezwykle niebezpieczną i szkodliwą sytuację”. W rozmowie z BBC zauważył, że wylew lawy z dwóch obecnych szczelin “nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia”. Ostrzegł, że następstwa erupcji mogą okazać się “dość problematyczne” dla osób z istniejącymi problemami z oddychaniem, ponieważ aktywność wulkaniczna uwalnia gazy, takie jak dwutlenek siarki, który działa drażniąco na skórę, oczy, nos i gardło.

Premier Katrin Jacobsdóttir zapowiedziała, że rząd zbierze się w poniedziałek, aby omówić rozwiązania mieszkaniowe dla ewakuowanych mieszkańców. “Dzisiaj jest czarny dzień dla Grindavik i dzisiaj jest czarny dzień dla całej Islandii, ale słońce wzejdzie ponownie” – powiedziała. “Razem poradzimy sobie z tym szokiem i wszystkim, co może nadejść. Nasze myśli i modlitwy są z wami”.

Kraina Wulkanów

Islandia, położona nad Grzbietem Śródatlantyckim, granicą pomiędzy dwiema największymi płytami tektonicznymi na świecie. Euroazjatycką i północnoamerykańską, posiada 33 aktywne systemy wulkaniczne. Niedzielna erupcja jest piątą, która miała miejsce na półwyspie Reykjanes od 2021 roku. Ta historia jest przypomnieniem o nieprzewidywalnej sile natury i jej wpływie na nasze życie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia