54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Co w tym roku „na tapecie”?

Środa to trzeci i przedostatni dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W tym roku decydenci z całego świata zjechali do Szwajcarii, by rozmawiać między innymi o wojnie w Ukrainie czy konfliktach na Bliskim Wschodzie.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Co w tym roku
54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Co w tym roku "na tapecie"?

W dniach 15-19 stycznia w szwajcarskim kurorcie Davos odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych na świecie. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 2800 przywódców z 120 krajów, w tym ponad 60 głów państw. WEF jest organizacją non-profit, która została założona w 1971 roku przez Klausa W. Schwaba, niemieckiego profesora biznesu. WEF organizuje również spotkania regionalne oraz publikuje raporty. Według zwolenników, WEF jest odpowiednim miejscem dla dialogu i debaty na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów planety. Wśród uczestników obecni są przedstawiciele największych ekonomicznych organizacji i najbardziej wpływowych organizacji politycznych, a także intelektualistów, co sprzyja odpowiedniej atmosferze do prowadzenia szerokiej i otwartej debaty. Zdaniem krytyków, WEF jest zdominowane przez korporacje i ma wpływ na globalne podejmowanie decyzji. Postrzegany jest więc przez krytyków jako niedemokratyczny, elitarny, poufny światowy Senat.

54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Wśród tematów poruszanych na forum w tym roku znalazły się m.in.:

  • Problemy banków centralnych – rosnąca inflacja i wysoka rentowność obligacji zmuszają banki centralne do podnoszenia stóp procentowych, co może prowadzić do spowolnienia gospodarczego.
  • Rosnące zadłużenia państw – wiele państw, w tym Polska, boryka się z rosnącym zadłużeniem publicznym. Może to prowadzić do problemów finansowych w przyszłości.
  • Wojna w Strefie Gazy i na Ukrainie – wojny te powodują kryzys humanitarny i gospodarczy.
  • Rewolucja sztucznej inteligencji – sztuczna inteligencja ma potencjał do rewolucji w wielu dziedzinach życia, ale wiąże się też z zagrożeniami, takimi jak bezrobocie.
  • Kryzys kosztów życia – rosnące ceny energii i żywności powodują problemy finansowe dla wielu ludzi na świecie.
  • Zmiany klimatyczne – zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla planety.

Polska na forum

Polskę na forum reprezentowali prezydent Andrzej Duda i szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski. Prezydent Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że wojna w Ukrainie jest największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego od II wojny światowej. Radosław Sikorski spotkał się z wieloma przedstawicielami rządów i biznesu, aby omówić kwestie współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa.

17 stycznia polski prezydent uczestniczył będzie w dyskusji „Defending Europe’s United Front”. Przeprowadzi rozmowy m.in. z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, prezydentami Chorwacji, Litwy i Łotwy: Andrejem Plenkoviciem, Gitanasem Nausedą i Edgarsem Rinkeviczsem oraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Na 18 stycznia zaplanowano spotkania z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Violą Amherd, premierem Mołdawii Dorinem Receanem i prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia