Światło nadziei dla nowego początku. Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Legionowie.

Rozmowa z Krzysztofem Wesołowskim Dyrektorem Legionowskiego Centrum Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

schronisko bezdomnych męzczyzn
Zdjęcie portretowe osoby w kryzysie bezdomności. Fot. Krzysztof Wesołowski

Krzysztof Wesołowski to człowiek wielu pasji i talentów. Jako Dyrektor Legionowskiego Centrum Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej dba o potrzeby i dobro ludzi ubogich i cierpiących. Nie ogranicza się jednak do jednej roli. Jest również kierownikiem schroniska dla osób w kryzysie bezdomności, gdzie niesie pomoc i nadzieję tym, którzy stracili dach nad głową. Jest również fotografem, który w wolnych chwilach oddaje się swojej pasji fotograficznej, uwieczniając piękno świata i ludzi. Fotografia może nie tyle nauczyła, co pomogła Panu Krzysztofowi być bardziej spostrzegawczym i empatycznym, co do drugiego człowieka. Te umiejętności są niezwykle ważne w pracy z ludźmi, zwłaszcza z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Obserwowanie świata przez obiektyw pomaga zrozumieć różnorodność ludzkich historii i wrażliwość na potrzeby innych.

W Legionowa, przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 20A , znajduje się miejsce, które staje się oazą wsparcia dla mieszkańców przeżywających trudności życiowe. Legionowskie Centrum Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, to instytucja dedykowana niesieniu pomocy tym, którzy napotykają na trudności. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mają możliwość skorzystania z pomocy Centrum na podstawie decyzji pobytu tymczasowego wydanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach tej pomocowej dłoni, otwartej dla potrzebujących, oferowane są różnorodne formy wsparcia.

Legionowskie Centrum Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

Należy podkreślić, że Centrum Caritas nie ogranicza się jedynie do wsparcia żywnościowego. Caritas DWP angażuje się również w pomoc rzeczową, dostarczając meble, łóżka, wózki inwalidzkie czy sprzęty rehabilitacyjne. Te gesty nie tylko poprawiają warunki życia, ale także podnoszą jakość codziennego funkcjonowania osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Legionowskie Centrum Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej staje się miejscem, gdzie troska i solidarność tworzą wspólnotę gotową służyć pomocą. Pracownicy i wolontariusze zaangażowani w tę szlachetną misję nie tylko dostarczają materialne wsparcie, ale także oferują wsparcie emocjonalne oraz budując mosty zaufania i nadziei.

„…Było mi ciężko, ale co z tego? Im było o wiele trudniej. Wchodziłem do ich świata zaledwie raz w miesiącu, a oni tkwili w nim każdego dnia. Dlatego, choć

czasem miałem ochotę walnąć pięścią w ścianę z poczucia bezsilności, to wiedziałem, że chcę nadal im pomagać…”.

 Ilona Łuczyńska, Siła nadziei

Pan Krzysztof Wesołowski podkreśla: Naszym głównym celem jest zapewnienie godnych warunków życia i wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. Walka z bezdomnością wymaga wielu działań. Takich jak zapewnienie noclegu, posiłków, pomocy medycznej, psychologicznej oraz bardzo często prawnej, aby pomóc wyjść z różnych zadłużeń finansowych. Jednak jednym z kluczowych elementów jest również praca nad reintegracją społeczną, aby pomóc ludziom wrócić na własne nogi.

Legionowskie Centrum Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej kształtuje przestrzeń, gdzie każda pomoc ma znaczenie, a każde gesty solidarności przyczyniają się do budowania lepszego społeczeństwa. W tych trudnych czasach, kiedy wielu z nas może potrzebować wsparcia, Centrum Caritas staje się nie tylko miejscem pomocy materialnej, ale także symbolem solidarności i wspólnoty. Pan Krzysztof Wesołowski i Radio Bezpieczna Podróż jest zdania, że oferując pomoc, tworzymy razem lepsze jutro dla nas wszystkich. Każdy gest pomocy ma znaczenie. Wsparcie społeczeństwa jest kluczowe w walce z bezdomnością. Czasem wystarczy mały gest, aby komuś pomóc wrócić na właściwą ścieżkę, jesteśmy wspólnotą, i razem możemy zdziałać wiele.

Zapraszam do wysłuchania podcastu z Panem Krzysztofem Wesołowskim, rozmawiała Patrycja Tabaczek

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Brak postów do wyświetlenia