Marek Sawicki: Polska potrzebuje resetu konstytucyjnego

"(...) ja bym nie chciał żyć w takim państwie, w którym wola jakiegoś człowieka – niezależnie od tego, z czyjego nadania – jest ważniejsza niż litera prawa" - stwierdza Sawicki w "Sednie Sprawy".

226

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marek Sawicki: Polska potrzebuje resetu konstytucyjnego
Marek Sawicki: Polska potrzebuje resetu konstytucyjnego

W wywiadzie dla Radia Plus Marek Sawicki, marszałek senior PSL, wyraził zaniepokojenie sytuacją prawną w Polsce. Ostrzega, że grozi nam utonięcie w prawnym bagnie.

Polska potrzebuje resetu konstytucyjnego

Marek Sawicki, marszałek senior Polskiego Stronnictwa Ludowego, ostrzega, że sytuacja prawna w Polsce jest bardzo niestabilna. Jego zdaniem, system prawny, w którym liczy się bardziej decyzja jednego człowieka niż litera prawa, prowadzi do upadku rządów prawa w Polsce. „Właśnie mamy sytuację, gdzie już od kilku lat liczy się nie Konstytucja, nie ustawa, lecz decyzja jednego człowieka, wcześniej Jarosława Kaczyńskiego”. – Dzisiaj znów mamy sytuację, w której mamy wątpliwości co do interpretacji prawnej. Można powiedzieć, że decyzje premiera bądź osób wskazanych przez premiera tak samo są kontestowane. Więc ja bym nie chciał żyć w takim państwie, w którym wola jakiegoś człowieka – niezależnie od tego, z czyjego nadania – jest ważniejsza niż litera prawa – stwierdza Sawicki w „Sednie Sprawy”.

Polityk proponuje rozwiązanie tego problemu poprzez powołanie zespołu konsensualnego, który wypracuje nowy system prawny i wymiaru sprawiedliwości. Zespół ten powinien składać się z przedstawicieli różnych środowisk, w tym prezydenta, opozycji, większości parlamentarnej, a także środowisk prawniczych. Proponowane rozwiązanie ma na celu osiągnięcie kompromisu między różnymi siłami politycznymi i wypracowanie rozwiązania, które będzie akceptowalne dla wszystkich stron. Sawicki wskazuje, że propozycja ta nie jest nowa. Została zgłoszona także przez Krzysztofa Bosaka i profesora Waldemara Gontarskiego. Jednak na ten moment, nie ma na nią zgody ze strony żadnej ze stron politycznych. Marszałek ostrzega, że jeśli politycy nie podejmą działań w celu rozwiązania kryzysu wymiaru sprawiedliwości, najbardziej będą na tym cierpieć obywatele.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia