Nowe koncesje wydobywcze w Norwegii dla Orlenu

Nowe możliwości wydobycia gazu dla Polski, Orlen staje się znaczącym graczem na rynku europejskiego wydobycia gazu. To nasza, polska firma!!!

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gaz wydobywany ze złóż norweskich - platforma wydobywcza
Gaz wydobywany ze złóż norweskich - platforma wydobywcza

Spółka PGNIG Upstream Norway z Grupy Orlen otrzymała 10 nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dodatkowo dwie koncesje zdobyła firma KUFPEC, którą polski koncern przejął. To duży sukces polskiego koncernu, który zwiększa swoje zaangażowanie w wydobyciu gazu na Morzu Północnym.

Co oznaczają nowe koncesje wydobywcze dla Polski?

Nowe koncesje obejmują obszary o powierzchni ponad 1200 kilometrów kwadratowych. Spółka PGNiG Upstream Norway będzie pełniła funkcję operatora w jednej z koncesji. Przed przejęciem KUFPEC i ogłoszeniem wyników APA 2023, Orlen miał udziały w ponad 90 koncesjach na norweskim szelfie. Po przejęciu KUFPEC Orlen szacował, że w wyniku transakcji wydobycie gazu Grupy w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią. Wzrośnie i przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie.

Obecnie Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii. Do tego prawie 3,5 tys. stacji paliw i rozbudowany segment wydobywczy węglowodorów. Planuje też rozwijanie projektów związanych z energetyką jądrową. Z punktu widzenia polskiego rynku energetycznego jest to bardzo dobra wiadomość.

Zwiększenie wydobycia gazu na Morzu Północnym przez polski koncern pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu.

Orlen staje się znaczącym graczem w Europie a to polski koncern!!!

To także ważny krok w realizacji planów Orlenu, który chce stać się liderem w zakresie wydobycia i dystrybucji gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, nowe koncesje nie oznaczają, że Orlen od razu rozpocznie wydobycie gazu na tych obszarach. Potrzebne będą dalsze badania i prace przygotowawcze, które mogą potrwać kilka lat. Jednakże, decyzja o przyznaniu koncesji jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji planów Orlenu.

Krótka historia Orlenu w Norwegii

Grupa Orlen rozpoczęła swoją działalność w Norwegii w 2004 roku, kiedy to kupiła udziały w koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego na Morzu Północnym. W kolejnych latach Orlen stopniowo zwiększał swoje zaangażowanie w norweskim sektorze wydobywczym, nabywając kolejne koncesje i zwiększając swoje udziały w istniejących.

Przejęcie KUFPEC Norway

W 2022 roku Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway, spółki zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company. To w wyniku tej transakcji Orlen wzmocnił swoją pozycję na norweskim rynku wydobywczym, zwiększając swoje udziały w 17 złożach i obejmując swoim zasięgiem obszar o powierzchni ponad 1000 kilometrów kwadratowych.

W 2023 roku Orlen otrzymał 10 nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Nowe koncesje obejmują obszary o powierzchni ponad 1200 kilometrów kwadratowych.

Dzięki swoim inwestycjom w Norwegii Orlen stał się jednym z największych graczy na norweskim rynku wydobywczym. Obecnie Grupa Orlen posiada udziały w ponad 90 koncesjach na Morzu Północnym i wydobywa rocznie około 4 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego.

Inwestycje Orlenu w Norwegii są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu. Dzięki nim Polska zwiększa swój dostęp do stabilnych i niezawodnych dostaw gazu ziemnego.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia