Zdecydowana większość Polaków popiera wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół

Zdaniem prof. Maison wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół to dobry krok. - Taka wiedza jest niezbędna do podejmowania świadomych decyzji finansowych w życiu codziennym.

226

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół to dobry krok, który pozwoli młodym ludziom zdobyć niezbędną wiedzę do podejmowania świadomych decyzji finansowych w życiu dorosłym.
Wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół to dobry krok, który pozwoli młodym ludziom zdobyć niezbędną wiedzę do podejmowania świadomych decyzji finansowych w życiu dorosłym.

Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) popiera wprowadzenie do szkół lekcji ekonomii i finansów wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół

Z badania wynika, że 29 proc. Polaków zdecydowanie popiera wprowadzenie tych lekcji jako obowiązkowych, a 57 proc. raczej się z tym zgadza. Przeciwko jest 13 proc. badanych, a 1 proc. zdecydowanie się nie zgadza.

  • Aż 86 proc. Polaków uważa, że do szkół powinny zostać wprowadzone lekcje z zakresu ekonomii i finansów – mówi prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która komentuje wyniki badania. Jest to bardzo pozytywny wynik, który świadczy o tym, że Polacy są świadomi znaczenia rzetelnej wiedzy ekonomicznej i finansowej.

Z badania wynika, że dla 54 proc. Polaków wiedza finansowa większa niż obecnie byłaby im przydatna. Częściej na to wskazują mężczyźni niż kobiety oraz osoby młode (35-44 lata) i z wyższym wykształceniem.

  • Prawie połowa Polaków (43 proc.) postrzega wiedzę finansową jako interesującą – mówi prof. Maison. Niemal dwukrotnie wzrosła liczba osób, dla których taka wiedza jest interesująca (z 27 proc. w 2009 roku do 43 proc. w 2024). Równocześnie, spadła grupa Polaków postrzegająca tę wiedzę jako nudną (z 33 proc. w 2009 roku do 17 proc. w 2024).

Badanie przeprowadzono metodą CAWI między 5 a 8 stycznia 2024 roku na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba badania wyniosła 1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół. Wiedza jest cenna – dosłownie

Zdaniem prof. Maison wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół to dobry krok. Taka wiedza jest niezbędna do podejmowania świadomych decyzji finansowych w życiu codziennym – mówi profesor. Pozwoli ona młodym ludziom zrozumieć, jak działa gospodarka, jak oszczędzać i inwestować pieniądze. A także, jak unikać długów i jak radzić sobie z kryzysami finansowymi.

Profesor Maison podkreśla, że lekcje ekonomii i finansów powinny być prowadzone w sposób praktyczny i angażujący uczniów. Powinny one opierać się na realnych przykładach i sytuacjach, z którymi mogą się spotkać w życiu codziennym – mówi profesor. Powinny być też prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli, którzy mają doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy to kolejny sygnał, że Polacy są świadomi znaczenia rzetelnej wiedzy ekonomicznej i finansowej. Wprowadzenie lekcji ekonomii i finansów do szkół to dobry krok, który pozwoli młodym ludziom zdobyć niezbędną wiedzę do podejmowania świadomych decyzji finansowych w życiu dorosłym.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia