Hala ARENA w Poznaniu bez szans na remont

Unieważniono przetarg z powodu zbyt wysokich kosztów.

199

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hala ARENA - widok na niszczejący obiekt trochę przypominający latający spodek, a trochę czaszę parasola bez kijka.
Otwarta latem 1974 roku, powoli popada w ruinę.

Zbudowana w latach 70. XX wieku, Hala Arena w Poznaniu to obiekt z historią, była ona świadkiem wielu ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Niestety od 2020 roku jest zamknięta dla publiczności, a jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak obiecywał jej modernizację, ale okazało się, że to zadanie zbyt trudne i drogie.

W marcu 2024 roku ogłoszono przetarg na przebudowę hali, która miała zmienić się w nowoczesny i funkcjonalny obiekt. Jak się okazało, żadna z ofert nie spełniła wymagań miasta. Najtańsza z nich wynosiła ponad 400 milionów złotych, a najdroższa aż 600 milionów. To znacznie więcej niż zaplanowane na ten cel 100 milionów. W związku z tym miasto zdecydowało się unieważnić przetarg i szukać innych rozwiązań.

Krytyka poczynań prezydenta Jaśkowiaka

Decyzja o unieważnieniu przetargu spotkała się z ostrą krytyką ze strony opozycji. Poseł Bartłomiej Wróblewski zarzucił prezydentowi Jaśkowiakowi, że ten od lat zwodzi mieszkańców Poznania i nie potrafi zrealizować swoich obietnic. Według polityka, lepszym rozwiązaniem byłoby zburzenie starej hali i wybudowanie nowej. – Obecna hala nie spełnia standardów światowych federacji sportowych. Nawet po remoncie będzie za mała i nieatrakcyjna. Lepiej zainwestować w nowy obiekt, który będzie służył mieszkańcom i przyciągał turystów – argumentował Wróblewski.

Co dalej z halą Arena?

Prezydent Jaśkowiak nie poddaje się i zapowiada, że nie zrezygnuje z planów remontu hali Arena. „To ważny symbol naszego miasta, który chcemy zachować i odnowić. Nie możemy pozwolić, by popadł w ruinę” – mówił Jaśkowiak na konferencji prasowej. „Szukamy innych sposobów finansowania i realizacji tego projektu. Nie wykluczamy współpracy z partnerami prywatnymi lub zewnętrznymi funduszami” – dodał.

Tymczasem hala Arena nadal stoi pusta i niszczeje. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle zostanie otwarta dla publiczności. Podobnie wielką niewiadomą jest możliwość uratowania tego zabytku architektury i przywrócenia mu dawnej świetności. Na wyjaśnienie tych kwestii przyjdzie nam długo poczekać.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia