Polska wycofuje skargę przeciwko Rosji w związku z katastrofą smoleńską. Jest komentarz Kremla

222

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd przywraca inspekcje w placówkach dyplomatycznych
Rząd przywraca inspekcje w placówkach dyplomatycznych

Minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek o wycofaniu skargi przeciwko Rosji do ETPC w związku z katastrofą smoleńską.

Polska wycofuje skargę przeciwko Rosji

W dniu 22 stycznia 2024 roku, MSZ wydało komunikat, że Radosław Sikorski wycofał list intencyjny podpisany w dniu 10 października 2023 roku, przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Zbigniewa Raua. MSZ zaznaczyło, że Sikorski miał „poważne zastrzeżenia co do skuteczności wybranego modelu działania”.

Skarga międzypaństwowa do ETPC jest złożonym i długotrwałym procesem. W tym przypadku dodatkowym utrudnieniem był fakt, że w dniu 16 marca 2022 roku Rosję wykluczono z Rady Europy. W dniu 16 września 2022 roku przestała być stroną Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Oznacza to, że ETPC nie ma już jurysdykcji w sprawach dotyczących Rosji.

W komunikacie MSZ podkreślono, że w związku z likwidacją podkomisji smoleńskiej, która nastąpiła w dniu 18 grudnia 2023 roku decyzją ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, jedna ze stron listu intencyjnego, czyli podkomisja, przestała istnieć.

To posunięcie MSZ może budzić kontrowersyjne opinie w społeczeństwie:

Osoby, które popierają tę decyzję, uważają, że zakończenie politycznych sporów wokół katastrofy smoleńskiej jest ważne dla jedności kraju. Z kolei ci, którzy krytykują decyzję, uznają ją za rezygnację z dalszego dążenia do prawdy o katastrofie.

Reakcja Rosji na wycofanie skargi

Reakcja Kremla na wycofanie skargi sugeruje, że Rosja postrzega tą decyzję ministra Sikorskiego jako korzystny rozwój sytuacji. „Oczekujemy, że w sprawie katastrofy lotniczej w Smoleńsku zwycięży zdrowy rozsądek” – powiedział we wtorek Dmitrij Pieskow, rzecznik gabinetu Władimira Putina. Rzecznik Kremla, podczas wtorkowej konferencji prasowej przekazał również, że stanowisko Rosji dotyczące śmierci Lecha Kaczyńskiego i katastrofy smoleńskiej jest „powszechnie znane”.

 „Przyczyny tej tragicznej katastrofy lotniczej są również znane. Nie jest tajemnicą, zawsze byliśmy przeciwni upolitycznianiu tego strasznego wypadku, w którym zginęło tyle osób. Oczywiście chcielibyśmy, aby ta karta historii została przewrócona. Mamy nadzieję, że tak się stanie z czasem” – dodał.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia