Jak sprawdzić e-receptę online?

Sprawdź jak działa e-recepta online! Przestań porzucać tradycyjną formę recepty - zakup leki bez wychodzenia z domu za pomocą e-recepty online

217

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprawdzić e-receptę online to dziś prostsze niż kiedykolwiek. Przedstawiamy wszystkie wyjaśnienia, aby skutecznie i bezpiecznie zrealizować receptę.
Sprawdzić e-receptę online to dziś prostsze niż kiedykolwiek.

Coraz rzadziej, idąc do lekarza, dostaniemy tradycyjną receptę w formie papierowej. Znacznie popularniejsza stała się e-recepta online. W zależności od lekarza możemy dostać jedynie kod lub wydruk, na którym będzie treść recepty i kod do niej. Wydaje się, że w drugiej opcji recepta jest zbliżona wizualnie do tego, co doskonale już znamy. Jednak wcale nie musimy jej fizycznie przedstawiać w aptece, aby odebrać leki. Jak więc ją zrealizować?

Bez papierowej recepty do apteki

Technologia pozwoliła zrewolucjonizować wiele dziedzin życia, w tym sektor usług zdrowotnych. Szereg usług i czynności zostało zautomatyzowanych i uproszczonych, a e-recepta online jest tego doskonałym przykładem. Jak sugeruje jej nazwa, treść jest dostępna online. Stąd nie jest konieczne to, byśmy podczas wizyty w aptece przedstawili jej papierową wersję. Przypisana do nas recepta będzie widoczna w systemie farmaceuty. Nie musimy się więc obawiać, że ją zgubimy lub zniszczymy, o co wcale nie było tak trudno w przypadku zwykłej recepty. Sprawdźmy więc, jak postępować z e-receptą online, by ją zrealizować.

Realizacja e-recepty online krok po kroku

Żeby wykupić receptę online, nie potrzeba żadnych umiejętności. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, to możemy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie pacjent.gov.pl. Od czego zacząć?

Lekarz da nam e-receptę w jednej z kilku form. Będzie to SMS z kodem składającym się z czterech cyfr, e-mail z informacją o recepciepowiadomienie w aplikacji mojeIKP albo wydruk informacyjny. SMS lub e-mail jest formą dostępną dla pacjentów mających konto mojeIKP. Co dalej? Wybieramy aptekę, w jakiej chcemy zrealizować e-receptę online, a tam będziemy postępować zależnie od tego, do jakiej formy e-recepty mamy dostęp.

Możemy pokazać kod QR e-recepty w telefonie, aby farmaceuta mógł go zeskanować. Równie dobrze wystarczy podyktowanie czterocyfrowego kodu lub podanie numeru PESEL. To wszystko. Resztę danych pracownik zobaczy na ekranie swojego komputera.

Jak długo ważna jest e-recepta online?

W większości przypadków e-recepta online ważna jest 30 dni. Jednak są takie, na których znajdują się antybiotyki i termin, w jakim można je zrealizować to 7 dni. Z drugiej strony są recepty, gdzie na realizację mamy znacznie więcej czasu. Jak mówią przepisy, nie może przekraczać 120 dni. Istotne jest to, że jeśli dostaliśmy receptę na leki przyjmowane na stałe i jest na niej większa liczba opakowań, to niekoniecznie od razu farmaceuta wyda wszystkie. Część będziemy mogli wykupić później.

Podsumowanie

E-recepty online stały się powszechnie stosowanym rozwiązaniem, ale nawet jeśli nie znamy się dobrze na narzędziach informatycznych lub wykupić leki do apteki idzie senior, nie będzie kłopotów. Wszystko już jest w systemie i wystarczy, by farmaceuta dostał podstawowe dane, by miał dostęp do kompletu informacji. Recepty w formie elektronicznej to duża wygoda, ekonomia i w pewnym sensie dbałość o ekologię, bo nie wymagają wykorzystywania takich ilości papieru, jak te tradycyjne.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia