PSL proponuje zmiany w Konstytucji w celu naprawy wymiaru sprawiedliwości

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi niebawem propozycję zmian w Konstytucji
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi niebawem propozycję zmian w Konstytucji

W środę, 24 stycznia, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi niebawem propozycję zmian w Konstytucji. Przekonywał, że wejście w życie tej propozycji powinno zakończyć spór o kształt wymiaru sprawiedliwości.

PSL proponuje zmiany w Konstytucji

Kosiniak-Kamysz uważa, że źródłem wspomnianego sporu mają być wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość ustawy, które zreformowały wymiar sprawiedliwości. Chodzi przede wszystkim o ustawy regulujące funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Lider PSL określił te zmiany mianem „chaosu”.

„PiS, gdy przychodził do władzy, miał dobrą diagnozę – trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości. Tego oczekiwało 80 proc. naszych obywateli”. Kosiniak-Kamysz ocenia jednak, że zamiast tego, zrobiono kompletny rozgardiasz i rozjechano system sprawiedliwości. „Dzisiaj jest niepewność stanowionych wyroków. Niepewność, która Izba Sądu Najwyższego powinna rozstrzygać, czy ta jest wiarygodna, czy jest odpowiednia, czy wyroki tej będą przestrzegane, czy nie będą przestrzegane. Nie ma wspólnej akceptacji, jakiejkolwiek wspólnej linii orzeczniczej” – ocenił szef MON.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi propozycję zmian w Konstytucji, które mają zakończyć ten spór. Według niego, zmiany te powinny obejmować następujące kwestie:

  • Przywrócenie pierwotnej konstytucyjnej zasady, zgodnie z którą Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów wybieranych przez Sejm i Senat w równych częściach.
  • Przywrócenie Sądowi Najwyższemu jego pierwotnych kompetencji, w tym kompetencji do orzekania w sprawach prawnych dotyczących Konstytucji.
  • Przeprowadzenie reformy Krajowej Rady Sądownictwa w taki sposób, aby zapewnić jej niezależność od władzy politycznej.

Propozycja PSL może być szansą na wypracowanie kompromisu między partiami politycznymi. Wcześniej z podobną propozycją wystąpiła Konfederacja. „Uważamy, że to jest w tej chwili jedyna praworządna droga, a brnięcie dalej w ten konflikt, gdzie każdy będzie miał swoich sędziów, swoje wyroki, swoje ustawy i swoje trybunały, jedni w kraju, drudzy za granicą to jest droga donikąd, która może doprowadzić tylko do głębszego skonfliktowania społeczeństwa” – powiedział lider Konfederacji, Krzysztof Bosak w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie 12 stycznia.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia