PSL proponuje zmiany w Konstytucji w celu naprawy wymiaru sprawiedliwości

189

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polska w obliczu powrotu ukraińskich poborowych
Polska w obliczu powrotu ukraińskich poborowych

W środę, 24 stycznia, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi niebawem propozycję zmian w Konstytucji. Przekonywał, że wejście w życie tej propozycji powinno zakończyć spór o kształt wymiaru sprawiedliwości.

PSL proponuje zmiany w Konstytucji

Kosiniak-Kamysz uważa, że źródłem wspomnianego sporu mają być wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość ustawy, które zreformowały wymiar sprawiedliwości. Chodzi przede wszystkim o ustawy regulujące funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Lider PSL określił te zmiany mianem „chaosu”.

„PiS, gdy przychodził do władzy, miał dobrą diagnozę – trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości. Tego oczekiwało 80 proc. naszych obywateli”. Kosiniak-Kamysz ocenia jednak, że zamiast tego, zrobiono kompletny rozgardiasz i rozjechano system sprawiedliwości. „Dzisiaj jest niepewność stanowionych wyroków. Niepewność, która Izba Sądu Najwyższego powinna rozstrzygać, czy ta jest wiarygodna, czy jest odpowiednia, czy wyroki tej będą przestrzegane, czy nie będą przestrzegane. Nie ma wspólnej akceptacji, jakiejkolwiek wspólnej linii orzeczniczej” – ocenił szef MON.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi propozycję zmian w Konstytucji, które mają zakończyć ten spór. Według niego, zmiany te powinny obejmować następujące kwestie:

  • Przywrócenie pierwotnej konstytucyjnej zasady, zgodnie z którą Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów wybieranych przez Sejm i Senat w równych częściach.
  • Przywrócenie Sądowi Najwyższemu jego pierwotnych kompetencji, w tym kompetencji do orzekania w sprawach prawnych dotyczących Konstytucji.
  • Przeprowadzenie reformy Krajowej Rady Sądownictwa w taki sposób, aby zapewnić jej niezależność od władzy politycznej.

Propozycja PSL może być szansą na wypracowanie kompromisu między partiami politycznymi. Wcześniej z podobną propozycją wystąpiła Konfederacja. „Uważamy, że to jest w tej chwili jedyna praworządna droga, a brnięcie dalej w ten konflikt, gdzie każdy będzie miał swoich sędziów, swoje wyroki, swoje ustawy i swoje trybunały, jedni w kraju, drudzy za granicą to jest droga donikąd, która może doprowadzić tylko do głębszego skonfliktowania społeczeństwa” – powiedział lider Konfederacji, Krzysztof Bosak w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie 12 stycznia.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia