Bodnar nie uznaje postanowienia TK.

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego

161

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czy sztuczna inteligencja pomoże frankowiczom? - Adam Bodnar
Czy sztuczna inteligencja pomoże frankowiczom? - Takie plany ma Adam Bodnar

Mocna odpowiedź Prokuratury Krajowej

Minister Sprawiedliwości lekceważy Trybunał Konstytucyjny

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar nie uznaje postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, które broni Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego przed próbą jego odwołania. W komunikacie wydanym we wtorek, Bodnar stwierdził, że postanowienie TK jest “nieistniejące” i nie ma dla niego żadnej mocy prawnej. Tym samym zignorował orzeczenie sędzi TK Krystyny Pawłowicz, która nakazała powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających Barskiemu pełnienie swojej funkcji. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego

Prokuratura Krajowa nie godzi się na ingerencję ministra

Prokuratura Krajowa nie pozostawiła bez odpowiedzi oświadczenia ministra Bodnara. W komunikacie opublikowanym w środę, Prokuratura Krajowa nazwała je “kolejną próbą derogowania z systemu prawnego przepisów prawa oraz decyzji wydanych na ich podstawie za pomocą opinii prawnych”. Prokuratura Krajowa podkreśliła, że postanowienie TK jest wiążące dla wszystkich organów władzy publicznej, w tym dla ministra Sprawiedliwości. Prokuratura Krajowa zaapelowała do Bodnara, aby uszanował prawo i nie podejmował działań, które zmierzałyby do pozbawienia skuteczności postanowienia TK.

Konflikt o prokuraturę trwa od dawna

Konflikt między Ministerstwem Sprawiedliwości a Prokuraturą Krajową ma swoje źródło w ustawie z 2016 roku, która wprowadziła zmiany w prawie o prokuraturze. Ustawa ta połączyła funkcje ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, co spotkało się z krytyką ze strony części środowiska prawniczego. Ustawa ta dała też ministrowi prawo do odwołania Prokuratora Krajowego bez podania przyczyny. W styczniu 2024 roku, minister Bodnar próbował skorzystać z tego prawa i odwołać Prokuratora Krajowego Barskiego, który był krytyczny wobec jego działań. Jednak Barski zaskarżył tę decyzję do TK, który wydał postanowienie zabezpieczające na jego korzyść. Od tego czasu trwa spór o to, czy postanowienie TK jest ważne i czy Barski nadal pełni funkcję Prokuratora Krajowego.

Zobacz także: Skok na kasę czy porządek w zarządach spółek skarbu państwa?

Ciekawe wideo: Bodnar vs Barski. Decyzja ws. Prokuratora Krajowego

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia