Jutro sklepy będą otwarte

Jutro niedziela handlowa - kiedy jeszcze zrobimy zakupy?

186

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jutro sklepy będą otwarte, wózek zakupowy w sklepowej alejce
jutro sklepy będą otwarte, niedziela handlowa pozwoli na dodatkowe zakupy

Jutro sklepy będą otwarte. Niedziela, 28 Stycznia 2024 roku, nie tylko kojarzy się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. To także dzień, w którym możemy zrobić potrzebne zakupy. Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. W pierwszych latach obejmował tylko niektóre niedziele, ale od 2020 roku obowiązuje on w prawie wszystkie te dni w roku. Wyjątkiem są jedynie siedem niedziel, w których zakupy można zrobić bez przeszkód. Najbliższa niedziela handlowa przypada 28 stycznia. Kolejne to: 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia tego roku.

Zakaz handlu w niedziele wywołał wiele kontrowersji. Zwolennicy argumentują, że okazuje się on potrzebny, aby zapewnić pracownikom handlu wolne niedziele. Jego przeciwnicy uważają natomiast, iż jest on szkodliwy dla gospodarki i ogranicza możliwości wyboru konsumentów.

Jutro sklepy będą otwarte – przyczyny wprowadzenia zakazu handlu w Niedzielę

Niezależnie od tego, czy zakaz handlu w niedziele jest dobry czy zły, trzeba pamiętać, że obowiązuje on w Polsce. Dlatego jeśli planujemy zrobić zakupy w niedzielę, musimy sprawdzić, czy nie jest to dzień wolny od handlu.

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Głównym powodem takiej decyzji było zapewnienie pracownikom handlu wolnych niedziel. Wcześniej w Polsce nie stosowano tego rozwiązania. Większość sklepów otwierano przez cały tydzień. Pracownicy handlu często musieli pełnić swoje obowiązki w niedziele, co prowadziło do ich przemęczenia i obniżenia jakości życia. Wprowadzenie zakazu handlu w ten dzień tygodnia miało poprawić ich sytuację. Pozwalało na odpoczynek, zajęcie się swoimi zainteresowaniami oraz spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jak wiele decyzji podejmowanych przez polityków, tak i ta zrodziła liczne kontrowersje.

Zakaz handlu w niedzielę – za czy przeciw

To, że jutro sklepy będą otwarte, cieszy jednych, a powoduje sprzeciw u innych. Każdy ma swoje argumenty. Zdaniem zwolenników zakazu handlu w niedziele, jest on potrzebny, aby zapewnić pracownikom handlu czas na odpoczynek i regenerację. Często pracują oni długie godziny, w tym w dni wolne. Zakaz handlu w niedziele pozwala im na spędzenie tego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Przeciwnicy takiego rozwiązania podkreślają, że zakaz ten ogranicza możliwości handlu, a tym samym zmniejsza dochody przedsiębiorców i pracowników. Dodatkowo konsumenci nie mogą zrobić w ten dzień zakupów, na które nie mają czasu w tygodniu.

Zgodnie z prawem w niedziele wolne od handlu zakupy można zrobić w miejscach tj.:

• Placówki pocztowe, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

• Sklepy z prasą.

• Kawiarnie.

• Lodziarnie.

• Cukiernie.

• Stacje paliw płynnych.

• Kwiaciarnie.

Często otwarte są też niewielkie sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel.

Dowiedz się, co mówią przeciwnicy i zwolennicy handlu w niedzielę. Sprawdź też, jak sklepy będą obchodzić zakaz. Obejrzyj ten film.

Przeczytaj o tym, jak miłośnicy czterech kółek mogą w niedzielę zagrać z WOŚP motoryzacyjnie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia