Jutro sklepy będą otwarte. Niedziela, 28 Stycznia 2024 roku, nie tylko kojarzy się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. To także dzień, w którym możemy zrobić potrzebne zakupy. Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. W pierwszych latach obejmował tylko niektóre niedziele, ale od 2020 roku obowiązuje on w prawie wszystkie te dni w roku. Wyjątkiem są jedynie siedem niedziel, w których zakupy można zrobić bez przeszkód. Najbliższa niedziela handlowa przypada 28 stycznia. Kolejne to: 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia tego roku.
Zakaz handlu w niedziele wywołał wiele kontrowersji. Zwolennicy argumentują, że okazuje się on potrzebny, aby zapewnić pracownikom handlu wolne niedziele. Jego przeciwnicy uważają natomiast, iż jest on szkodliwy dla gospodarki i ogranicza możliwości wyboru konsumentów.
Jutro sklepy będą otwarte – przyczyny wprowadzenia zakazu handlu w Niedzielę
Niezależnie od tego, czy zakaz handlu w niedziele jest dobry czy zły, trzeba pamiętać, że obowiązuje on w Polsce. Dlatego jeśli planujemy zrobić zakupy w niedzielę, musimy sprawdzić, czy nie jest to dzień wolny od handlu.
Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Głównym powodem takiej decyzji było zapewnienie pracownikom handlu wolnych niedziel. Wcześniej w Polsce nie stosowano tego rozwiązania. Większość sklepów otwierano przez cały tydzień. Pracownicy handlu często musieli pełnić swoje obowiązki w niedziele, co prowadziło do ich przemęczenia i obniżenia jakości życia. Wprowadzenie zakazu handlu w ten dzień tygodnia miało poprawić ich sytuację. Pozwalało na odpoczynek, zajęcie się swoimi zainteresowaniami oraz spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jak wiele decyzji podejmowanych przez polityków, tak i ta zrodziła liczne kontrowersje.
Zakaz handlu w niedzielę – za czy przeciw
To, że jutro sklepy będą otwarte, cieszy jednych, a powoduje sprzeciw u innych. Każdy ma swoje argumenty. Zdaniem zwolenników zakazu handlu w niedziele, jest on potrzebny, aby zapewnić pracownikom handlu czas na odpoczynek i regenerację. Często pracują oni długie godziny, w tym w dni wolne. Zakaz handlu w niedziele pozwala im na spędzenie tego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Przeciwnicy takiego rozwiązania podkreślają, że zakaz ten ogranicza możliwości handlu, a tym samym zmniejsza dochody przedsiębiorców i pracowników. Dodatkowo konsumenci nie mogą zrobić w ten dzień zakupów, na które nie mają czasu w tygodniu.
Zgodnie z prawem w niedziele wolne od handlu zakupy można zrobić w miejscach tj.:
• Placówki pocztowe, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.
• Sklepy z prasą.
• Kawiarnie.
• Lodziarnie.
• Cukiernie.
• Stacje paliw płynnych.
• Kwiaciarnie.
Często otwarte są też niewielkie sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel.
Dowiedz się, co mówią przeciwnicy i zwolennicy handlu w niedzielę. Sprawdź też, jak sklepy będą obchodzić zakaz. Obejrzyj ten film.
Przeczytaj o tym, jak miłośnicy czterech kółek mogą w niedzielę zagrać z WOŚP motoryzacyjnie.