Wojna? Jaka wojna? Fabryka AVON w Rosji działa nieprzerwanie od 2004 roku

Kosmetyczny gigant nie widzi w tym niczego złego, a wręcz przeciwnie.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

AVON w Rosji - biały napis AVON w centralnej części obrazu. Tło w odcieniach niebieskiego składa się z rozmytych i niewyraźnych odblasków niebieskiego światła.

Jak odkryli dziennikarze BBC, Avon nadal rekrutuje nowych agentów sprzedaży w Rosji. Także kontynuuje produkcję kosmetyków w swoim ogromnym zakładzie w regionie moskiewskim. Spotkało się to z ostrą krytyką za utrzymywanie związków z Rosją pomimo trwającej wojny na Ukrainie. Avon w Rosji

Dziennikarskie śledztwo

Jak odkryli dziennikarze BBC, Avon nadal rekrutuje nowych agentów sprzedaży w Rosji. Oraz kontynuuje produkcję w ogromnym zakładzie w regionie moskiewskim. Avon, który ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, rozpoczął działalność w Rosji 30 lat temu. Firma powiedziała, że zapewnia “niezbędne wsparcie” dla kobiet, których utrzymanie zależy od ich biznesu. 137-letnia firma jest najbardziej znana ze swoich przedstawicieli handlowych, którzy osobiście prezentują zastosowanie swoich kosmetyków, perfum i kremów. Firma jednak przeszła w ostatnich latach transformację, skupiając się na sklepach stacjonarnych i sprzedaży w mediach społecznościowych.

Po wybuchu konfliktu na Ukrainie, Avon ogłosił, że zatrzymuje inwestycje i zawiesza eksport swoich produktów kosmetycznych z Rosji na inne rynki, w tym na Ukrainę. Firma macierzysta Avonu, brazylijska firma Natura & Co, wcześniej podkreślała, że utrzymuje tylko lokalne operacje, aby wesprzeć swoich agentów sprzedaży, którzy są zależni od swojego biznesu. “Uważamy, że ograniczenie ich dostępu do produktów miałoby nieproporcjonalny wpływ na kobiety i dzieci tam mieszkające” – zakomunikowała.

Strona internetowa Avon w Rosji

Jednak BBC odkryło, że nadal jest możliwe zarejestrowanie się jako nowy agent sprzedaży dla firmy w Rosji. Naturalnie z ofertą nagród, premii pieniężnych, a nawet wakacji za osiąganie celów sprzedażowych. Strona internetowa oferuje Rosjanom powyżej 18 roku życia dostęp do “kultowych, wysokiej jakości produktów”. Opisuje dodatkowy dochód, jaki mogą uzyskać, tworząc swoje “własne życie” jako ekspert od urody. Po zarejestrowaniu się online, BBC otrzymało powitalnego e-maila z możliwością rozpoczęcia programu sprzedaży “Easy Start” i dane kontaktowe lokalnego koordynatora.

W filmie na YouTube opublikowanym na koncie Avonu Rosja z okazji 30-lecia, wysocy menedżerowie opisują ceremonie wręczania nagród. Szkolenia z zarządzania mediami społecznościowymi i sposoby poprawy sprzedaży. Oraz wyjazdami zagranicznymi oferowanymi jako nagrody dla najlepszych sprzedawców, którzy są w ich “Klubie Gwiazd”. Rzecznik Avonu powiedział: “Avon Rosja wspiera rosyjskie kobiety poprzez lokalnie finansowane działania na rzecz ich biznesu opartego na sprzedaży społecznościowej. “Uważamy to za niezbędne wsparcie dla kobiet, których utrzymanie zależy od ich biznesu Avon”.

Reakcja na nadal działający Avon w Rosji

Steven Tian, to członek zespołu badaczy z Uniwersytetu Yale, który śledzi, co firmy zrobiły w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Stwierdził, że firma powinna się “wstydzić” za kontynuowanie biznesu w Rosji. “Nie ma usprawiedliwienia dla kontynuowania finansowania maszyny wojennej Putina… i było więcej niż wystarczająco czasu, aby umożliwić firmom wyjście w uporządkowany sposób” – powiedział. Mark Dixon, to założyciel Moral Rating Agency, która prowadzi kampanię przeciwko firmom prowadzącym biznes w Rosji. Oskarżył Avon o kontynuowanie niektórych operacji w tym kraju, podczas gdy jego firma macierzysta Natura & Co wyraża na swojej stronie internetowej, troskę o “wszystkich ludzi dotkniętych przez tę niedopuszczalną agresję” na Ukrainie.

Pan Dixon wezwał Ukrainę do zakazania Avonowi działalności w tym kraju i do tego, aby “armia przedstawicieli Avonu” i konsumenci “zajęli stanowisko”. “Jak Avon może w dobrej wierze sprzedawać produkty dla kobiet i dzieci z firmy, która wspiera gospodarkę stojącą za inwazją Putina na Ukrainę?” – zapytał. Firma rozpoczęła swoją działalność w Rosji na początku lat 90. i od tego czasu odniosła tam ogromny sukces.

Według rosyjskiej strony internetowej Avonu, jest to numer jeden wśród marek perfum w tym kraju. Otworzyła swój zakład w Naro-Fominsku w rejonie moskiewskim w 2004 roku, gdzie produkuje ponad 220 rodzajów kosmetyków i perfum. Od momentu otwarcia wyprodukowano tam ponad 2,5 miliarda sztuk. Avon powiedział BBC, że zakład w Naro-Fominsku obsługuje teraz wyłącznie rynek rosyjski. Na początku wojny na Ukrainie firma powiedziała agencji informacyjnej Interfax, że rozważa przeniesienie produkcji dla rynków Europy Wschodniej z Naro-Fominska do Polski, i wydaje się, że spełniła to zobowiązanie.

Gdy kontakt złożył zamówienie w Avonie w Rosji pod koniec października ubiegłego roku, trzy z czterech otrzymanych produktów wyprodukowano w zakładzie w Naro-Fominsku, a jeden w Polsce. Kontakt złożył również zamówienie w Avonie na Ukrainie lokalnie, aby sprawdzić, czy eksport z Rosji został faktycznie zawieszony. Zamówiono pięć przedmiotów, wcześniej znanych z produkcji w fabryce w Naro-Fominsku pod Moskwą. Wszystkie z nich oznaczono jako wykonane w Polsce.

Avon w Rosji nie rentowny?

Natura & Co powiedziała w przeszłości, że nie ma “żadnej korzyści finansowej” dla firmy z obecności w Rosji. W swojej najnowszej aktualizacji dla inwestorów, Natura & Co przekazała, że w ciągu trzech miesięcy do końca listopada, sprzedaż Avon International spadła o 11,8%. Osiągając 1,73 mld brazylijskich reali (276 mln funtów) w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Natura & Co stwierdziła w swoim raporcie rocznym za 2022 rok, że Avon był silnie dotknięty przez wojnę na Ukrainie. Oraz przez “zaplanowany spadek” liczby przedstawicieli handlowych, wraz ze zmianą modelu biznesowego.

Avon, który przeniósł swoją siedzibę do Wielkiej Brytanii w 2016 roku, niedawno ogłosił, że zamierza otworzyć po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii sklepy stacjonarne. Firma została założona w USA w 1886 roku przez Davida McConnella. Samodzielnie mieszał on zapachy w małym biurze w Nowym Jorku. Przejęcie Avonu przez Natura & Co w 2020 roku, uważano za przełomowy układ, tworzący czwartą co do wielkości grupę firm kosmetycznych na świecie.

(Źródło: BBC)

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia