Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej

Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu

218

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kontrowersyjny film Komisji Europejskiej, brama wjazdowa do obozu koncentracyjnego
kontrowersyjny film Komisji Europejskiej wywołał dyskusję wśród ekspertów i polityków

Od wczoraj polscy i europejscy politycy wymieniają opinie o materiale, jakim jest kontrowersyjny film Komisji Europejskiej. Powstał on z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Co budzi zastrzeżenia?

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu to czas refleksji i szacunku dla milionów ludzi, którzy padli ofiarą nazistowskiego terroru. Niestety, tegoroczne obchody wprowadziły element kontrowersji za sprawą filmu opublikowanego przez Komisję Europejską, rzucającego nowe światło na temat odpowiedzialności za Holokaust. Film ten, zamieszczony na platformie X, przedstawia unijnych komisarzy wymawiających na głos imiona ofiar niemieckiego nazizmu. Jednakże, widzowie z szybkością błyskawicy zauważyli, że każde z dziewięciu pojawiających się imion kończy się informacją, że ofiara zmarła w obozie w Auschwitz, Polska. To niedoprecyzowanie, choć może wydawać się subtelne, w rzeczywistości zaciemnia faktyczne okoliczności dotyczące sprawców ludobójstwa.

Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej pod ostrzałem krytyki

Polskie władze od lat podkreślają konieczność zwalczania fałszywych informacji sugerujących, że to Polacy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust, argumentując, że obozy znajdowały się na terenie Polski. Film KE, mimo dobrych intencji, nie uwzględnia tego kontekstu, co spotkało się z krytyką zarówno ze strony ekspertów, jak i społeczności internetowej. Dodatkową kwestią jest fakt, że zaledwie 18 z 27 komisarzy wzięło udział w nagraniu, a polski komisarz Janusz Wojciechowski zdecydowanie się wycofał. Absencja ta, jak donosi jego otoczenie, wynikała m.in. z zastrzeżeń co do sposobu przedstawiania historii w filmie. To dodatkowo podsyciło wątpliwości dotyczące wiarygodności całego przedsięwzięcia.

Asystent eurodeputowanego Jerzego Buzka, Ryszard Pawlik, zwrócił uwagę na brak precyzji w informacjach na filmie, sugerując, że KE powinna unikać manipulacji faktami, szczególnie w kontekście tak delikatnego tematu. W tej samej sprawie zabrali głos eksperci z Muzeum Auschwitz oraz dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, apelując o rzetelność w przedstawianiu historii.

Radosław Sikorski komentuje materiał KE

Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej zwrócił także uwagę Ministra Spraw Zagranicznych – Radosława Sikorskiego. W swoim tweecie minister Sikorski zaznacza, że pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz, należy precyzyjnie wskazywać, iż powstał on pod niemiecką okupacją. Choć informuje, że Komisja Europejska planuje doprecyzowanie treści w mediach społecznościowych, wyraża ubolewanie, iż polski komisarz UE, Janusz Wojciechowski, nie zdążył wcześniej zaprezentować polskiego punktu widzenia.

Polityk w swoim wpisie podkreśla istotę dokładności w przedstawianiu historii, zwłaszcza w kontekście tak trudnego tematu. Minister Sikorski wskazuje na konieczność uwzględniania pełnej perspektywy, by uniknąć jednostronnych interpretacji, które mogą prowadzić do nieporozumień i kontrowersji.

Przeczytaj o tym, jaki jest najdziwniejszy przedmiot na aukcji WOŚP.

Zajrzyj do restauracji Zdrówko oferującej najlepsze jedzenie i catering w Legionowie. Lokal jest prowadzony przez osoby z niepełnosprawnościami.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia