Kulinarna Nawigacja – sylwester i już

Podsumowanie roku z Jarosławem Uścińskim i Pawłem Kubalskim. A co dziś mamy na patelni? Zapraszamy do podsumowania roku razem z nami.

222

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kulinarna Nawigacja - sylwester i już a Nowy Rok tuż tuż :)
Kulinarna Nawigacja - sylwester i już a Nowy Rok tuż tuż :)

Sylwester i już czyli Kulinarna Nawigacja w kierunku Nowego Roku z Jarosławem Uścińskim i Pawłem Kubalskim. Panowie podsumowują dziś mijający rok, pod kątem kulinarnym oczywiście, ale nie tylko. Nie obędzie się bez ciekawostek z dziedziny gastronomii a także wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania. Na talerzu mamy dziś ryby – które rybki są dobre dla naszego zdrowia, a które nie i dlaczego? Co ciekawego możemy przyrządzić z ryb? Zapraszamy do wysłuchania naszej Kulinarnej Nawigacji po podwodnym świecie.

Unikajmy ryb hodowlanych

Ryby hodowlane mogą być niezdrowe z kilku powodów:

  • Mogą zawierać więcej metali ciężkich niż ryby dzikie. Metale ciężkie, takie jak rtęć, ołów i kadm, mogą przedostawać się do wód poprzez zanieczyszczenia przemysłowe i rolnicze. Ryby hodowlane są narażone na te zanieczyszczenia, ponieważ żyją w zamkniętych zbiornikach wodnych.
  • Mogą być podawane antybiotyki i inne leki. Ryby hodowlane są poddawane antybiotykom w celu zapobiegania i leczenia chorób. Leki te mogą pozostawać w mięsie ryb i stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
  • Mogą być hodowane w warunkach, które nie są korzystne dla ich zdrowia. Ryby hodowlane są często hodowane w dużych zagęszczeniach, co może prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób i infekcji.
  • Mogą być karmione resztkami pochodzenia zwierzęcego. Ryby hodowlane często karmione są resztkami z zakładów mięsnych, takimi jak np. chrząstki i skóry.

Częstokroć producenci podają rybom hodowlanym beta karoten w sporej dawce, aby zapewnić mięsu odpowiedni koloryt. Oczywiście dobry wygląd takiej ryby nie ma nic wspólnego ze składnikami odżywczymi.

Jeżeli zależy nam na przyrządzeniu naprawdę zdrowej i pysznej ryby zdecydujmy się na dorsza lub halibuta. Proponujemy również gładzice i ryby solowe (wyłączając pangę), a także naszego polskiego karpia.

Co ciekawego możemy przyrządzić z ryby? Parę słów o pasztecie rybnym

Pasztet z ryby to smaczna i zdrowa potrawa, którą możemy podać na ciepło lub zimno. Jest dobrym źródłem białka, witamin i minerałów. Możemy go przyrządzić np. z karpia lub z suma ale może być to również inna rybka, którą lubimy lub wypróbować ich połączenie. Rybę pokrojoną na kawałki, w kostkę smażymy na patelni lub opiekamy z niewielką ilością tłuszczu przez około 3-4 minuty. Gotujemy kaszę np. perłową lub kuskus, do momentu, aż zmięknie i dodajemy do ryby. Kasza nie musi być dogotowana, gdyż będziemy ją później zapiekać z rybą. Na ok. kilogram ryby proponujemy użyć mniej więcej garści kaszy, jako masy wiążącej. Dodajemy także ubite białka 2 jaj (lub 3 jeżeli jajka są niewielkie) a także według uznania, dodajemy do masy żółtko.

Teraz czas na przyprawy. Sól i pieprz biały to oczywista podstawa. Poza tym polecamy niewielką ilość przypraw korzennych i świeży koperek, który wyjątkowo lubi się z rybą. Możemy pobawić się również z cynamonem i gałką muszkatołową, ale nie przesadzając z zabawą, gdyż obie te przyprawy mogą rybę mocno przytłoczyć. Całość dokładnie, ale delikatnie mieszamy po czym dodajemy do naszej masy całe kapary (zwracając uwagę na fakt, że owoce muszą być jak najmniejsze), całe rodzynki. Formę smarujemy masłem, obsypujemy bułką tartą, przekładamy naszą masą do formy i wrzucamy do piekarnika. Na wierzchu ułożyć możemy plasterki boczku – surowego suszonego lub wędzonego. Piekarnik dobrze rozgrzewamy i pieczemy nasz pasztet w temperaturze 170 stopni przez około 40 minut. Po upływie tego czasu wyłączamy piekarnik i pozostawiamy pasztet w środku na przynajmniej 25 do 30 minut.

A z czym to się je?

Do pasztetu rybnego polecamy przygotować sos według poniżej podanego przepisu:

Łyżkę musztardy i łyżkę miodu dodajemy do drobno pokrojonego konserwowego lub kiszonego ogórka. Do tego wrzucamy czerwoną cebulkę pokrojoną w drobną kostkę, mieszamy całość i podajemy z naszym wspaniałym pasztetem.

Wszystkim naszym czytelnikom i słuchaczom życzymy szczęśliwego i smacznego Nowego Roku 😉

Kulinarna Nawigacja – sylwester i już

Więcej odcinków Kulinarnej Nawigacji znajdziesz pod tym linkiem. Jarosław Uściński szef Kulinarnej Reprezentacji Polski dzieli się z nami swoimi doświadczeniami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia