Evergrande do likwidacji – problemy chińskiego giganta nieruchomości

Czy to jeden z symptomów, potwierdzających problemy gospodarcze Chin?

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Evergrande do likwidacji - zdjęcie frontu szklanego biurowca z iałym napisem Evergrande Group, również po chińsku.

Sąd w Hongkongu zobowiązał zadłużonego, chińskiego giganta nieruchomości do likwidacji. Sędzia Linda Chan powiedziała “dość tego” po tym, jak problematyczny deweloper wielokrotnie nie potrafił przedstawić planu restrukturyzacji swoich długów. Firma stała się symbolem chińskiego kryzysu nieruchomości z ponad 325 miliardami dolarów (256 miliardów funtów) zobowiązań. Kiedy Evergrande dwa lata temu zbankrutował, wywołał wstrząsy na globalnych rynkach finansowych. Decyzja sądu prawdopodobnie spowoduje kolejne wstrząsy na chińskim rynku finansowym. Handel akcjami Evergrande został zawieszony, a ich wartość spadła w Hongkongu o ponad 20%. Evergrande do likwidacji

Czy komunistyczne Chiny na to pozwolą?

Likwidacja jest procesem, w którym majątek firmy jest przejmowany i sprzedawany. Dochody z tego mogą być następnie wykorzystane do spłaty zaległych długów. Przed dzisiejszym orzeczeniem, Sąd Najwyższy Chin oraz Departament Sprawiedliwości Hongkongu podpisały porozumienie o wzajemnym uznawaniu i wykonywaniu, orzeczeń cywilnych i handlowych między Chinami kontynentalnymi a Hongkongiem, które wchodzi w życie dzisiaj. Jednak to, czy ten proces będzie przestrzegany, może zależeć od rządu chińskiego. A nakaz likwidacji nie oznacza koniecznie, że Evergrande zbankrutuje i upadnie. Sprawę wniesiono w czerwcu 2022 roku przez jednego z jego inwestorów, z siedzibą w Hongkongu. Firma Top Shine Global stwierdziła, że Evergrande nie dotrzymał umowy o odkupienie akcji. Ale to, co im się należy, to ułamek całkowitych długów Evergrande.

Zdecydowana większość pieniędzy, które Eergrande jest winien, należy do wierzycieli w Chinach kontynentalnych. Mają oni mocno ograniczone możliwości prawne, aby żądać swoich pieniędzy. Wierzyciele zagraniczni, w przeciwieństwie do nich, mogą wnosić pozwy do sądu poza Chinami kontynentalnymi. Niektórzy wybrali Hongkong, gdzie Evergrande i inni deweloperzy są notowani, aby wytaczać przeciwko niemu procesy sądowe. Po wydaniu nakazu likwidacji, dyrektorzy spółek stracą kontrolę. Według Dereka Lai, – na likwidatora firmy zostanie wybrany, globalny lider świadczący usługi w dziedzinie upadłości Deloitte.

Po spotkaniach z wierzycielami, formalny likwidator zostanie mianowany w ciągu kilku miesięcy. Ale większość majątku Evergrande znajduje się w Chinach kontynentalnych i pomimo hasła “jeden kraj, dwa systemy”, istnieją drażliwe kwestie jurysdykcyjne.

Evergrande do likwidacji – Hongkong vs. Chiny

Istnieje porozumienie między sądami Chin i Hongkongu w sprawie uznawania mianowania likwidatorów, ale pan Lai twierdzi, że o ile mu wiadomo, “tylko dwie z sześciu aplikacji” zostały uznane przez sądy trzech obszarów pilotażowych w Chinach kontynentalnych. Chińska Partia Komunistyczna również wydaje się być zainteresowana utrzymaniem deweloperów „przy życiu”, aby upewnić się, że nabywcy nieruchomości, którzy kupili je przed rozpoczęciem prac budowlanych, dostaną to, za co zapłacili. Oznacza to, że Pekin mógłby zlekceważyć nakaz sądu hongkońskiego. “Nawet jeśli mianowany likwidator jest wzajemnie uznawany w Hongkongu i Chinach kontynentalnych, on lub ona musiałby przestrzegać praw Chin kontynentalnych podczas prowadzenia zatwierdzonych spraw związanych z likwidacją tam,” dodaje pan Lai.

Nakaz likwidacji wobec spółki macierzystej nie oznacza natychmiastowego wstrzymania prac budowlanych Evergrande. “To nie umieszcza wszystkich spółek zależnych w likwidacji,” mówi Nigel Trayers, dyrektor zarządzający restrukturyzacją w firmie doradczej Grant Thornton. Dodał, że likwidatorzy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad niektórymi spółkami zależnymi po przeprowadzeniu dochodzeń. “Ale musieliby to zrobić starając się umieścić spółki zależne w likwidacji, albo mianując się dyrektorami tych spółek zależnych,” dodaje. “Robiąc to, będą musieli przechodzić przez strukturę korporacyjną warstwa po warstwie co może być wyzwaniem.” Pan Lai zwraca uwagę, że pomimo nakazu likwidacji, “jeśli firma jest niewypłacalna, nie jest pewne, że niezabezpieczeni wierzyciele odzyskają pełną kwotę swoich roszczeń”. Pierwszeństwo w odzyskaniu pieniędzy mają wierzyciele kontynentalni przed wierzycielami zagranicznymi.

Nawet jeśli nakazy sędzi Chan nie są realizowane w Chinach, wysyła silny komunikat o tym, czego mogą spodziewać się inni deweloperzy i wierzyciele. Ona przewodniczy nie tylko w sprawie Evergrande, ale także innych niewypłacalnych deweloperów, takich jak Sunac China, Jiayuan i Kaisa.

Evergrande pracował nad nowym planem spłaty wierzytelności. Natomiast w sierpniu zeszłego roku złożył wniosek o upadłość w USA w celu ochrony swoich amerykańskich aktywów.

(Źródło:BBC)

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia