Tragiczny wypadek w Tatrach. Nie żyje turysta porwany przez lawinę

Podczas zagrożenia lawinowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zawsze kierować się ostrzeżeniami ratowników i posiadać tzw. lawinowe ABC

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W Tatrach nadal obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Jest to najwyższy stopień zagrożenia, oznaczający, że lawiny mogą być bardzo duże i niebezpieczne.
W Tatrach nadal obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Jest to najwyższy stopień zagrożenia, oznaczający, że lawiny mogą być bardzo duże i niebezpieczne.

W niedzielę, 28 stycznia 2024 roku, w Tatrach doszło do tragicznego wypadku. Lawina porwała cztery osoby, w tym dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Dwie osoby zostały przysypane, w tym jedna całkowicie.

Tragiczny wypadek w Tatrach – lawina porwała cztery osoby

Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, do wypadku doszło w rejonie Kondrackiej Przełęczy. Masy śniegu porwały ze sobą turystów, którzy znajdowali się na szlaku prowadzącym na Giewont. Okoliczni turyści powiadomili o zdarzeniu ratowników TOPR. Na miejsce zdarzenia natychmiast uruchomiono akcję ratowniczą.

Ratownicy dotarli do poszkodowanych po około 45 minutach. Okazało się, że jedną osobę lawina całkowicie przysypała śniegiem. Ratownicy musieli użyć specjalistycznego sprzętu, aby ją odkopać. Akcja ratunkowa trwała dwie godziny. Niestety, mimo wysiłków ratowników, jeden z turystów zmarł w szpitalu. Przyczyną śmierci była hipotermia i asfiksja.

Brak elementarnych zasad bezpieczeństwa

Jak poinformowało TOPR, turyści wiedzieli o zagrożeniu lawinowym, gdyż zostali wcześniej ostrzeżeni przez ratownika przed wchodzeniem w tereny o dużym zagrożeniu lawinowym. Zlekceważyli jednak jego uwagi i wybrali się na szlak bez lawinowego ABC czyli sondy, detektora i łopaty.

W Tatrach nadal obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Jest to najwyższy stopień zagrożenia, oznaczający, że lawiny mogą być bardzo duże i niebezpieczne. W takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Należy unikać wchodzenia w tereny o dużym zagrożeniu lawinowym, a jeśli już się tam znajdujemy, należy zachować szczególną ostrożność.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia