Amerykańska broń bije rekordy sprzedaży. Polska w czołówce

Polska stała się największym nabywcą amerykańskiej broni w 2023 roku, co przyczyniło się do rekordowych przychodów z eksportu broni przez Stany Zjednoczone. Sprzedaż broni amerykańskiej za granicę w 2023 roku wyniosła 238 miliardów dolarów, co jest najwyższym rocznym wynikiem w historii.

219

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amerykańska broń bije rekordy sprzedaży - Polska liderem zakupów
Amerykańska broń bije rekordy sprzedaży - Polska liderem zakupów

Sprzedaż broni z USA za granicę osiągnęła w 2023 roku rekordową wartość 238 miliardów dolarów. Oznacza to wzrost o 56 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Głównym czynnikiem napędzającym ten wzrost była inwazja Rosji na Ukrainę, która skłoniła wiele krajów do zwiększenia wydatków na obronę. Amerykańska broń bije rekordy sprzedaży.

Polska w czołówce zakupów

Sąsiadująca z Ukrainą Polska dokonała jednych z największych zakupów broni z USA.

W raporcie Departamentu Stanu USA za 2023 rok Polska jest wymieniona jako największy nabywca amerykańskiej broni, wydając 81 miliardów dolarów. W skład tych zakupów wchodziły m.in.:

 • 250 czołgów Abrams
 • 500 systemów rakietowych Himars
 • 20 śmigłowców Apache

Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska będzie kontynuować program modernizacji wojskowej, który został zapoczątkowany przez poprzedni rząd. Program ten ma na celu uczynienie z Polski „najpotężniejszej siły lądowej w Europie”.

Oprócz Polski, duże zakupy broni z USA poczyniły również inne kraje europejskie. Niemcy wydały 8,5 miliarda dolarów na helikoptery Chinook, Bułgaria zapłaciła 1,5 miliarda dolarów za pojazdy opancerzone Stryker. Norwegia zaś kupiła helikoptery wielozadaniowe o wartości 1 miliarda dolarów. Czechy zakupiły od Amerykanów odrzutowce F-35 i amunicję za 5,6 miliarda dolarów

Poza Europą

Innymi dużymi nabywcami amerykańskiej broni w 2023 roku były:

 • Arabia Saudyjska (50 miliardów dolarów)
 • Izrael (40 miliardów dolarów)
 • Indie (37 miliardów dolarów)
 • Australia (27 miliardów dolarów)
 • Tajwan (23 miliardy dolarów)

Korea Południowa kupiła od USA uzbrojenie warte 5 miliardów dolarów, w tym 30 samolotów bojowych F-35A Lightning II. Japonia zakupiła od USA samoloty patrolowe E-2D Hawkeye i systemy przeciwlotnicze Patriot za kwotę 5 miliardów dolarów.

Zwiększone zainteresowanie amerykańską bronią ze strony krajów azjatyckich jest pokłosiem kilku czynników. Wśród nich wymienić można rosnące zagrożenie ze strony Chin i Korei Północnej, a także niepewności związanej z wojną w Ukrainie.

Rosja traci pozycję na rynku broni

Sprzedaż broni z USA wzrosła również dzięki odwróceniu się krajów od Rosji, która od dziesięcioleci pozostawała drugim po USA największym sprzedawcą broni. „Rosyjski przemysł obronny upada nadal” – twierdzi Mira Resnick z Biura ds. Polityczno-Wojskowych w Departamencie Stanu.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia