Co Prezydent Duda zrobi z budżetem?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej podpowiada prezydentowi, co do jego kolejnych kroków w sprawie ustawy budżetowej na 2024 rok. Dowiedz się, co Duda zrobi z budżetem!

156

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co Duda zrobi z budżetem
Co Duda zrobi z budżetem

Według przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent ma dwa tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie ustawy budżetowej. Może ją podpisać albo wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności budżetu z Konstytucją. W przeciwieństwie do innych ustaw, prezydent nie ma natomiast prawa odmówić podpisania ustawy budżetowej. Nie może też przekazać jej Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Co Prezydent Duda zrobi z budżetem?

Co Prezydent Duda zrobi z budżetem?

Ustawa budżetowa na 2024 rok została uchwalona przez Sejm 18 stycznia 2024 r., a 25 stycznia przekazana prezydentowi. Oznacza to, że termin na podjęcie decyzji przez prezydenta upływa 1 lutego 2024 r.

W związku z tym, że prezydent Andrzej Duda rozważał przekazanie ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego, ostatecznie termin ten może ulec wydłużeniu. Zgodnie z przepisami Konstytucji, Trybunał ma obowiązek wydać orzeczenie w sprawie zgodności ustawy budżetowej z Konstytucją maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia prezydenckiego wniosku.

Obecnie nie wiadomo, czy prezydent Duda zdecyduje się wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego. Wskazuje na to jednak jego wcześniejsze wypowiedzi. Zapowiedział w nich, że ustawa budżetowa będzie poddana pełnej analizie, w tym od strony konstytucyjnej.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia