Według przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent ma dwa tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie ustawy budżetowej. Może ją podpisać albo wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności budżetu z Konstytucją. W przeciwieństwie do innych ustaw, prezydent nie ma natomiast prawa odmówić podpisania ustawy budżetowej. Nie może też przekazać jej Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Co Prezydent Duda zrobi z budżetem?
Co Prezydent Duda zrobi z budżetem?
Ustawa budżetowa na 2024 rok została uchwalona przez Sejm 18 stycznia 2024 r., a 25 stycznia przekazana prezydentowi. Oznacza to, że termin na podjęcie decyzji przez prezydenta upływa 1 lutego 2024 r.
W związku z tym, że prezydent Andrzej Duda rozważał przekazanie ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego, ostatecznie termin ten może ulec wydłużeniu. Zgodnie z przepisami Konstytucji, Trybunał ma obowiązek wydać orzeczenie w sprawie zgodności ustawy budżetowej z Konstytucją maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia prezydenckiego wniosku.
Obecnie nie wiadomo, czy prezydent Duda zdecyduje się wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego. Wskazuje na to jednak jego wcześniejsze wypowiedzi. Zapowiedział w nich, że ustawa budżetowa będzie poddana pełnej analizie, w tym od strony konstytucyjnej.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.