Fryderyk X w Polsce

Fryderyk X, król Danii od 14 stycznia 2024 r. - najstarsze dziecko królowej Małgorzaty II i jej męża - rozpoczyna wizytę w Polsce

167

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fryderyk X w Polsce
Fryderyk X w Polsce. Na początek spotkanie z prezydentem Dudą.

Dziś, 31 stycznia 2024 roku, do Polski przybył nowy monarcha Danii, Fryderyk X. Jest to jego pierwsza zagraniczna wizyta od czasu objęcia tronu 14 stycznia. Co zatem będzie robił Fryderyk X w Polsce.

Fryderyk X w Polsce.

Wizyta potrwa trzy dni i obejmie Warszawę oraz Szczecin. W stolicy Polski król spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W programie jeszcze spotkania z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i marszałkinią Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Będzie również składał kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W Szczecinie król odwiedzi Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO. Będzie również uczestniczył w spotkaniach poświęconych przyjaznym środowisku energii i rolnictwu. Wizyta ma na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej i politycznej między Polską a Danią.

Fryderyk X w Polsce, spotyka się z A.Dudą
Fryderyk X w Polsce, spotyka się z A.Dudą

Kim jest nowy król Danii?

Fryderyk X (ur. 26 maja 1968 r. w Kopenhadze) jest królem Danii od 14 stycznia 2024 r. Jest najstarszym dzieckiem królowej Danii Małgorzaty II i jej męża, Henryka de Laborde de Monpezata. Uczęszczał do Øregård Gymnasium w Kopenhadze, a następnie studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Kopenhaskim i Uniwersytecie w Cambridge. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę wojskową w Duńskim Korpusie Morskim.

W 2004 roku Fryderyk X poślubił australijską modelkę, Marię Donaldson. Para ma czworo dzieci: Chrystiana (ur. 2005), Izabelę (ur. 2007), Wincentego (ur. 2011) i Józefinę (ur. 2011).

Król z misją ekologa.

Fryderyk X jest aktywny w życiu publicznym. Jest patronem wielu organizacji charytatywnych i zajmuje się promowaniem ochrony środowiska. Jest również miłośnikiem sportu, w szczególności piłki nożnej i żeglarstwa.

W 2024 r. królowa Małgorzata II abdykowała, a Fryderyk X objął tron. Jest pierwszym królem Danii, który urodził się po II wojnie światowej. Jako król Danii Fryderyk X jest głową państwa i zwierzchnikiem sił zbrojnych. Posiada również prawo do powoływania i odwoływania ministrów oraz do zwoływania i rozwiązywania parlamentu.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia