Prezydent podpisał ustawę budżetową, ale skierował ją do TK. Komentarz Donalda Tuska

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydent podpisał ustawę budżetową, ale skierował ją do TK. Donald Tusk komentuje:
Prezydent podpisał ustawę budżetową, ale skierował ją do TK. Donald Tusk komentuje: "to bez znaczenia"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, ale jednocześnie zdecydował o skierowaniu jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.

Podpisana ustawa budżetowa skierowana do TK

Decyzja prezydenta zapadła w związku z wątpliwościami związanymi z prawidłowością procedury uchwalenia ustawy budżetowej. Jak wyjaśniono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, chodzi o „brak możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”.

Zgodnie z art. 224 Konstytucji RP, Trybunał Konstytucyjny ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku prezydenta w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy budżetowej.

.O tym, że Andrzej Duda może skierować budżet do TK, mówiło się już wcześniej. W tym kontekście pojawiały się też doniesienia o możliwości przeprowadzenia przyspieszonych wyborów. Kancelaria Prezydenta odniosła się w nowym komunikacie do tych „pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji co do możliwości skrócenia kadencji Sejmu przez Prezydenta RP”.

Wniosek prezydenta Dudy o zbadanie zgodności ustawy budżetowej z Konstytucją może mieć istotny wpływ na jej dalsze losy. Jeśli Trybunał stwierdzi, że zapisy ustawy są niezgodne z Konstytucją, to może je zmodyfikować lub unieważnić

Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że ustawa budżetowa jest niezgodna z Konstytucją, to zostanie ona uchylona. W takim przypadku rząd będzie musiał podjąć decyzję o tym, czy opracować nową ustawę budżetową, czy też skorzystać z prowizorium budżetowego.

Prowizorium budżetowe może być wdrożone tylko na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. W tym czasie rząd może dysponować środkami pochodzącymi z poprzedniego roku budżetowego.

Komentarz premiera Donalda Tuska

W swoim komentarzu do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 rok, ale równoczesnym skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego, premier Polski Donald Tusk stwierdził, że „reszta jest bez znaczenia”.

Tusk podkreślił, że kluczowe jest to, że prezydent podpisał ustawę budżetową, która jest niezbędna do funkcjonowania państwa. „To oznacza, że rząd może realizować swoje programy, a obywatele mają zapewnione bezpieczeństwo finansowe” – napisał Tusk na Twitterze.

Premier zwrócił uwagę, że decyzja prezydenta o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jest „bez precedensu”. „To kolejny krok, który pokazuje, że PiS nie szanuje zasad demokracji” – ocenił Tusk.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia