Polska z najniższą liczbą urodzeń od II wojny światowej

Spadek liczby urodzeń przyczynia się do starzenia się populacji, co może prowadzić do wzrostu obciążenia demograficznego. Zmniejsza się również siła robocza i potencjał gospodarczy kraju.

205

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polska z najniższą liczbą urodzeń od II wojny światowej. Spadek liczby urodzeń przyczynia się do starzenia się populacji, co może prowadzić do wzrostu obciążenia demograficznego.
Polska z najniższą liczbą urodzeń od II wojny światowej. Spadek liczby urodzeń przyczynia się do starzenia się populacji, co może prowadzić do wzrostu obciążenia demograficznego.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w Polsce urodziło się 272 tys. dzieci. Jest to najniższa liczba urodzeń odnotowana w całym okresie powojennym.

Liczba urodzeń w 2023 roku spadła o 33 tys. – przyczyny?

Liczba urodzeń w Polsce w 2023 roku spadła o 33 tys. względem roku poprzedniego. To najniższy wynik od II wojny światowej. Zmarło natomiast 409 tys. osób, o 39 tys. więcej niż w 2022 roku. Oznacza to, że liczba ludności Polski zmniejszyła się w 2023 roku o 137 tys. osób, czyli o 0,35%.

Prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego ocenia, że głównym powodem spadku liczby urodzeń jest zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym. Naukowiec zauważył znaczący spadek liczby urodzeń wśród kobiet w wieku 25-35 lat po roku 1983. Ocenił jednak, że zmniejszająca się liczba matek wyjaśniałaby spadek liczby urodzeń o 2, 3 do 4 procent. Jednak obecnie mówimy o 10-procentowym spadku.

Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na spadek liczby urodzeń, to:

  • Zmiany wartości i priorytetów wśród młodych ludzi. Dla tzw. pokolenia Zet posiadanie dzieci nie jest już tak istotnym wyznacznikiem dorosłości i sukcesu życiowego.
  • Opóźnianie decyzji o posiadaniu dzieci ze względu na karierę zawodową lub inne życiowe zobowiązania.
  • Niepewna sytuacja gospodarcza i polityczna.

Konsekwencje spadku liczby urodzeń

Spadek liczby urodzeń to złożone zjawisko, które może mieć szereg poważnych konsekwencji dla społeczeństwa. Oto kilka aspektów, które wymagają uwagi:

  1. Starzenie się społeczeństwa: Spadek liczby urodzeń przyczynia się do starzenia się populacji, co może prowadzić do wzrostu obciążenia demograficznego. Starsze społeczeństwo może generować większe koszty związane z opieką zdrowotną i emerytalną.
  2. Osłabienie potencjału gospodarczego: Mniejsza liczba urodzeń może wpływać na siłę roboczą i potencjał gospodarczy kraju. Niższa liczba młodych pracowników może prowadzić do niedoboru siły roboczej, co z kolei może wpływać na rozwój gospodarczy.
  3. Zmiany kulturowe i społeczne: Mniejsza liczba urodzeń może prowadzić do zmian kulturowych i społecznych, takich jak zmniejszenie roli rodziny w społeczeństwie, zmiany w strukturze rodzinnej i wzrost znaczenia innych form życia społecznego.

Działania podejmowane przez rząd Polski, takie jak zwiększenie wysokości świadczeń rodzinnych, program „Rodzina 500+” oraz rozwój infrastruktury opieki nad dziećmi, są kierowane w stronę poprawy sytuacji demograficznej.

Jednakże, rozwiązanie problemu spadku liczby urodzeń wymaga podejścia wielosektorowego, obejmującego aspekty ekonomiczne, społeczne, edukacyjne i polityczne, oraz zachęcanie młodych kobiet do podejmowania decyzji o macierzyństwie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia