Zabójczy czad – czwórka dzieci oraz ich matka w szpitalu

Sezon grzewczy trwa, a z nim związane jest śmiertelne zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla.

205

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zabójczy czad - nocne zdjęcie strażaków obok ambulansu pogotowia ratunkowego. Widoczny fragment starego, wiejskiego budynku mieszkalnego.
(foto:facebook.com/people/Komenda-Powiatowa-PSP-w-Nowym-Dworze-Gda)

Czad jest gazem, który potrafi zabić w kilka minut. Nie ma zapachu, nie ma koloru, nie ma smaku, dopiero gdy zauważymy symptomy zatrucia u siebie lub kogoś z domowników, wiemy o jego obecności. Tak właśnie niemal doszło do tragedii pięcioosobowej rodziny z Palczewa, która w środowy wieczór zatruła się tlenkiem węgla. Na szczęście, straż pożarna w porę udzieliła pomocy matce z czworgiem dzieci. Zabójczy czad

Zabójczy czad w Palczewie

Palczewo to niewielka wieś położona w powiecie nowodworskim, w województwie pomorskim. Tam, w domu jednorodzinnym, doszło do zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Ofiarami byli 41-letnia kobieta i jej czworo dzieci w wieku od 11 do 15 lat.

Jak powiedziała młodsza kapitan Anna Piechowska, oficer prasowy straży pożarnej z Nowego Dworu Gdańskiego: – „Otrzymaliśmy zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla około godziny 18:50. Natychmiast wysłaliśmy na miejsce nasze zastępy”.

Strażacy, po dotarciu do domu, stwierdzili, że rodzina potrzebuje pilnej pomocy medycznej. – Zbadaliśmy poziom tlenku węgla w organizmach poszkodowanych i okazało się, że jest bardzo wysoki – relacjonuje Piechowska. – Niezwłocznie przewieźliśmy ich do szpitala.

Winowajcą zatrucia tlenkiem węgla była prawdopodobnie nieszczelność w przewodzie kominowym. – To częsty problem w starych budynkach, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji – wyjaśnia Piechowska. – Czad powstaje podczas niepełnego spalania paliw, takich jak węgiel, drewno, gaz. Jeśli nie ma drogi odprowadzenia spalin, to gaz gromadzi się w pomieszczeniach i zagraża życiu mieszkańców.

Objawy zatrucia zabójczym czadem

Czad to potoczna nazwa tlenku węgla (CO), silnie trującego gazu, który jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Czad wdychany przez człowieka wiąże się z hemoglobiną we krwi i uniemożliwia transport tlenu do tkanek. W efekcie dochodzi do niedotlenienia narządów wewnętrznych, zwłaszcza mózgu i serca. Objawy zatrucia czadem mogą być różne, w zależności od stężenia gazu i czasu ekspozycji na jego działanie. Mogą to być: bóle głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, osłabienie, senność, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki, niewydolność oddechowa i krążeniowa, a nawet śmierć.

Prewencja ponad wszystko

Chociaż wiele osób uzna to za truizm, to przypomnienie kilku prostych zasad może uratować niejedno życie. Jeśli chcesz uniknąć zatrucia zabójczym czadem:

  • regularnie kontroluj i konserwuj przewody kominowe oraz urządzenia grzewcze
  • zapewnij sprawną wentylację w pomieszczeniach z pracującymi urządzeniami grzewczymi
  • ogrzewaj pomieszczenia wyłącznie, urządzeniami do tego przeznaczonymi
  • zainstaluj wysokiej jakości czujniki tlenku węgla (na zdrowiu i życiu nie warto oszczędzać)

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia