Ogromna odprawa dla Daniela Obajtka.

Czy odchodzący prezes płockiego koncernu może liczyć na odprawę, czy też odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji?

276

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

taśmy obajtka
Daniel Obajtek

W wyniku decyzji rady nadzorczej Polskiego Koncernu Naftowego Orlen o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji prezesa, spekulacje dotyczące wysokości odprawy oraz ewentualnego odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji nabierają tempa. Radę nadzorczą, której skład kształtowano jeszcze w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, odwołała Daniela Obajtka, który wcześniej zapowiadał „honorowe” odejście ze stanowiska w przypadku powstania rządu Donalda Tuska. 6 lutego odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy, które może przynieść kolejne zmiany w radzie nadzorczej.

Orlen milczy na temat milionowej odprawy

Eksperci zwracają uwagę na strategię Obajtka, który unikał samodzielnej rezygnacji, co pozbawiłoby go prawa do ogromnej odprawy. Wypowiedzi prof. Michała Romanowskiego i radcy prawnego Krzysztofa Łyszyka sugerują, że prezes mógł przyjąć taktykę utrudniającą zablokowanie wypłaty odprawy. Poprzez oczekiwanie na decyzję nowo powołanej rady nadzorczej. Radę nadzorczą, której skład kształtowano jeszcze w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Odwołała Daniela Obajtka, który wcześniej zapowiadał „honorowe” odejście ze stanowiska w przypadku powstania rządu Donalda Tuska. Koncern nie ujawnił jednak konkretnych kwot.

Zarobki Obajtka za 2023 rok nie są jeszcze znane, ale za rok 2022 wyniosły 1 mln 398 tys. zł. Według „Gazety Wyborczej”, byłemu prezesowi przysługiwać może odprawa trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia stałego oraz odprawa z tytułu zakazu konkurencji. Wynosząca 6-krotność miesięcznego wynagrodzenia. Ogłoszenie odwołania Obajtka wpłynęło na giełdowe notowania Orlenu, gdzie kurs akcji wzrósł o 4,61 proc. Polska Grupa Energetyczna jednak osiągnęła lepszy wynik, zdobywając 4,96 proc. zysku. Również ta spółka przeszła niedawno kadrową zmianę, co mogło wpłynąć na pozytywne reakcje inwestorów. Zbliżające się walne zgromadzenie akcjonariuszy 6 lutego może przynieść kolejne rozstrzygnięcia dotyczące kierunku, jaki obrać będzie Polski Koncern Naftowy Orlen oraz dalszych losów Daniela Obajtka.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia