Asfalt pochłaniający zanieczyszczenia – wyprodukował go Orlen

206

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Asfalt pochłaniający zanieczyszczenia - na zdjęciu wielki, żółty rozściełacz asfaltu, do którego wywrotka wsypuje następną porcję masy bitumicznej.
Czy stanie się normą na polskich drogach?

Ekologiczne asfalty to specjalny rodzaj nawierzchni drogowej, która zawiera materiał fotokatalityczny. To substancja, która pod wpływem promieniowania słonecznego rozkłada zanieczyszczenia powietrza na nieszkodliwe związki. Dzięki temu, ekologiczne asfalty redukują stężenie szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu, lotne związki organiczne czy rakotwórczy benzo(a)piren. Te związki są emitowane przez spaliny samochodowe oraz instalacje grzewcze, będące głównymi źródłami smogu w Polsce. Asfalt pochłaniający zanieczyszczenia

Takie asfalty sprawdzają się zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, gdzie ruch samochodowy i ogrzewanie domów są najintensywniejsze. Jak się okazuje ekologiczna nawierzchnia asfaltowa ma zdolność pochłaniania zanieczyszczeń na poziomie wyższym niż inne tego typu produkty dostępne na rynku.

Wykonane badania laboratoryjne wykazały skuteczność nowego Ekoasfaltu. Podczas testów w komorze reakcyjnej Politechniki Gdańskiej odnotowano redukcję m.in. tlenków azotu (NOx) i lotnych związków organicznych (LZO) na poziomie 40%, a rakotwórczego benzo(a)pirenu na poziomie 25%.

Kto opracował asfalt pochłaniający zanieczyszczenia

W ostatnim czasie w mediach zrobiło się głośno o próbach eksploatacyjnych nowoczesnego ekologicznego asfaltu wyprodukowanego wg. technologii opracowanej przez Orlen i Politechnikę Gdańską. Historia projektu „Ekologiczne asfalty” zaczęła się od nawiązania współpracy spółki LOTOS Asfalt z Politechniką Gdańską. Po przejęciu Lotosu w 2022 roku, kontynuatorem jej projektów jest ORLEN. Jak powiedziała prof. Anna Zielińska-Jurek z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej – „Do produkcji asfaltu wykorzystaliśmy opracowany przez Politechnikę Gdańską materiał fotokatalityczny, który powoduje, że zanieczyszczenia ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego. Nasz materiał wykazuje dużo wyższą efektywność niż inne produkty na rynku, które redukują jedynie stężenie tlenków azotu. Tymczasem nowy, ekologiczny asfalt opracowany wspólnie przez Politechnikę Gdańską i Centrum Badawczo-Rozwojowe ORLEN jest w stanie unieszkodliwić także inne substancje, m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne zawarte w pyłach zawieszonych PM2,5, w tym kancerogenny benzo(a)piren”.

Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł.

Przyszłość nowego asfaltu pochłaniającego zanieczyszczenia

Pierwszy testowy odcinek drogi z użyciem ekologicznych asfaltów wybudowano w Kajkowie koło Ostródy. Jest to 500-metrowy fragment drogi krajowej nr 16, który będzie poddawany dalszym badaniom i obserwacjom. Celem jest sprawdzenie, jak ekologiczne asfalty zachowują się w warunkach rzeczywistych. A także jak wpływają na jakość powietrza w rejonie pasa drogowego.

Jeśli testy potwierdzą skuteczność i trwałość ekologicznych asfaltów, to możliwe będzie ich szersze zastosowanie w budowie i modernizacji dróg w Polsce. Oznacza to, że polskie firmy będą mogły przyczynić się do poprawy stanu środowiska i zdrowia ludzi, oferując innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie. To także szansa na podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki i promocję polskiej myśli technicznej na rynkach zagranicznych.

Ekologiczne asfalty są produkowane w Polsce już od dekady

Jednym z niezwykle popularnych dzisiaj działań jest „redukcja śladu węglowego”. Jak się okazuje nie polega ono jedynie na pozbyciu się z ulic samochodów spalinowych. Bardzo duży ślad węglowy powstaje np. podczas budowy infrastruktury drogowej i na to zwrócili uwagę już w 2013 roku technolodzy spółki LOTOS Asfalt zmodyfikowany dodatkiem gumy pochodzącej z recyklingu opon samochodowych. W ten sposób na drogi trafił produkt o zwiększonej odporności na starzenie przeznaczony do budowy trwałych oraz cichych nawierzchni asfaltowych. A gdzie tu redukcja śladu węglowego? Jak twierdziła firma LOTOS – „w każdej autocysternie tego asfaltu udało się „utopić” 400 zużytych opon”.

Asfalt pochłaniający zanieczyszczenia - infografika LOTOS prezentująca redukcję śladu węglowego na różnych etapach tworzenia nawierzchni.
Redukcja śladu węglowego wg. LOTOS-u. (foto:lotos.pl)

Rok później spółka wdrożyła kolejny produkt redukujący ślad węglowy. Był to WMA (Warm Mix Asfalt), czyli asfalt do technologii „na ciepło”. Obniżając temperaturę produkcji uzyskano ograniczenie wpływu na środowisko, oszczędność energii oraz redukcję oparów przy wbudowaniu. Niższa temperatura produkcji i wbudowania zwiększa trwałość nowej nawierzchni, ogranicza jej procesy starzenia oraz wydłuża jej żywotność. Trwalsza i żywotniejsza nawierzchnia to rzadsze naprawy, a więc także niższy negatywny wpływ na środowisko.

Niezniszczalne” asfalty wysokomodyfikowane MODBIT HiMA, to od lat stosowane w Polsce nawierzchnie. Lepiszcza te zastosowano w nawierzchniach długowiecznych o trwałości przekraczającej 50 lat. Nawierzchnie modyfikowane polimerami charakteryzują się ponadstandardową trwałością, a ta przekłada się na rzadsze naprawy oraz sporą redukcję śladu węglowego.

Stare metody wracają do łask nie tylko asfalt pochłaniający zanieczyszczenia

Chociaż pomysł nie jest nowy to ORLEN pracuje nad technologią pozwalającą na zastosowanie przy budowie i remontach dróg dużych ilości destruktu asfaltowego, czyli asfaltu i kruszyw pozyskanych ze starych nawierzchni. W okolicach Fromborka na drodze wojewódzkiej 505, powstał testowy odcinek nawierzchni, w której skład, oprócz kruszywa, wchodzi 25% granulatu asfaltowego oraz specjalna mieszanka asfaltu wyprodukowanego przez ORLEN Asfalt. Zgodnie z szacunkami, udział materiałów z recyklingu w nowo powstałej nawierzchni drogowej może wynosić nawet 60%. Oszczędności wynikające z ich wykorzystania mogą przekraczać 400 mln zł rocznie.

Jak stwierdził Paweł Wachnik, prezes ORLEN Asfalt – „Dzięki połączeniu materiałów pochodzących z recyklingu z naszymi asfaltami, nowo powstałe drogi w niczym nie ustępują drogom wybudowanym całkowicie z nowych materiałów. Recykling nawierzchni asfaltowych jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Pozwala on firmom realizującym inwestycje drogowe na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych, czyli asfaltu i kruszywa. Oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych dzięki zmniejszeniu energochłonności procesu budowlanego”

Ciekawy materiał wideo: Ekologiczny asfalt asfaltem przyszłości

Może cię zainteresować: Olej w skrzyni biegów – wymieniać czy nie

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia