Pocisk nuklearny w garażu, to możliwe tylko w USA

Na szczęście już pozbawiona ładunku rakieta nuklearna, została znaleziona w garażu amerykańskiego mężczyzny.

232

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pocisk nuklearny - wyeksponowana w muzeum w USA rakieta powietrze-powietrze, leżąca na wózku transportowym. Około dwumetrowy pocisk pomalowany na beżowo z niebieskimi dodatkami.
McDonnell Douglas Air 2A Genie Rocket

Policja w stanie Waszyngton poinformowała, że stara zardzewiała rakieta znaleziona w garażu lokalnego mieszkańca to nieaktywna rakieta nuklearna. W środę muzeum wojskowe w Ohio zadzwoniło na policję w mieście Bellevue, aby zgłosić ofertę dość niezwykłej darowizny. Policja wysłała wtedy do domu potencjalnego darczyńcy grupę rozbrajającą bomby. “I myślimy, że minie dużo, dużo czasu, zanim znów dostaniemy taki telefon”- powiedziała policja, nawiązując do kultowej piosenki Eltona Johna „Rocket Man”. W komunikacie prasowym policja podała, że urządzenie to jest “w rzeczywistości Douglas AIR-2 Genie (poprzednie oznaczenie MB-1). Niekierowana rakieta powietrze-powietrze, która jest zaprojektowana do przenoszenia 1,5 kilotonowej głowicy nuklearnej W25”. Egzemplarz znaleziony w garażu był pozbawiony głowicy bojowej, co oznaczało, że nie było żadnego zagrożenia. Pocisk nuklearny

Oferta darowizny pocisku atomowego dla muzeum

Rzecznik Departamentu Policji w Bellevue, Seth Tyler, powiedział w piątek BBC News, że urządzenie to było “po prostu zbiornikiem na paliwo rakietowe”. Nazwał to wydarzenie “w ogóle niepoważnym”. “W rzeczywistości nasz członek grupy rozbrajającej bomby zapytał mnie, dlaczego wydajemy komunikat prasowy na temat zardzewiałego kawałka metalu”. Telefon na policję przyszedł z Narodowego Muzeum Sił Powietrznych USA w pobliżu Dayton w Ohio. Mężczyzna, który nie chce być zidentyfikowany i jest “wyjątkowo zirytowany” medialnym zainteresowaniem. “Nie spodziewał się telefonu od nas”- powiedział Seth Tyler. Dodał, że muzeum nie ostrzegło go, iż będzie zgłaszać jego ofertę darowizny. “Był na tyle uprzejmy, że pozwolił nam przyjrzeć się eksponatowi, a my stwierdziliśmy, że jest on bezpieczny”- powiedział.

Ponieważ urzędnicy nie podejrzewali, obecności aktywnego pocisku nuklearnego w zgłoszonym obiekcie, nie było potrzeby masowej ewakuacji w mieście liczącym 150 tysięcy ludzi, położonym 10 mil (16 km) na wschód od Seattle. Mężczyzna powiedział policji, że rakieta należała do sąsiada, który zmarł, i została pierwotnie zakupiona na wyprzedaży majątku. Policja ostatecznie uznała przedmiot za “artefakt bez zagrożenia wybuchem”. “Ponieważ przedmiot był nieaktywny i wojsko nie zażądało jego zwrotu, policja zostawiła go sąsiadowi, aby został odrestaurowany i wystawiony w muzeum”. Według Seattle Times rakieta była używana przez USA i Kanadę podczas zimnej wojny. Według gazety, pierwsze i jedyne odpalenie rakiety Genie miało miejsce w 1957 roku. Jej produkcja zakończyła się w 1962 roku.

(Źródło:BBC)

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia