Zielona rewolucja Uni Europejskiej. 90% redukcji emisji do 2040r?

Proponujemy dziś nowy i konkretny plan działania na rzecz pobudzenia i finansowania tej technologii w całej Europie. Strategia ta stworzy otoczenie biznesowe dla CO2 i pomoże nam w dążeniu do osiągnięcia zerowych emisji do 2050 r." – komentuje plan komisarz Unii Europejskiej ds. działań klimatycznych Wopke Hoekstra.

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zielona rewolucja Uni Europejskiej. 90% redukcji emisji do 2040r?
Zielona rewolucja Uni Europejskiej. 90% redukcji emisji do 2040r?

Komisja Europejska przedstawiła ambitny plan wdrażania technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS) w celu dekarbonizacji przemysłu i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. O co dokładnie chodzi i czy to w ogóle możliwe?

Zielona rewolucja Uni Europejskiej

Komisja Europejska przyjęła komunikat w sprawie zarządzania emisjami w przemyśle. Celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 roku, co wymaga znacznego przyspieszenia rozwoju i zastosowania CCS. „Transformacja ekologiczna wymaga wdrożenia technologii wychwytywania CO2 i usuwania go z atmosfery. Jest to szczególnie ważne dla przemysłu ciężkiego, gdzie nie można całkowicie wyeliminować emisji” – stwierdził komisarz ds. działań klimatycznych Wopke Hoekstra.

Komisja proponuje szereg działań na szczeblu unijnym i krajowym, aby umożliwić wdrożenie CCS:

  • Do 2030 roku UE opracowałaby co najmniej 50 mln ton zdolności składowania CO2 rocznie. Do 2040 roku liczba ta miałaby wzrosnąć do 280 mln ton.
  • Utworzenie jednolitego rynku emisji CO2 w Europie.
  • Opracowanie pakietu regulacyjnego dotyczącego transportu i składowania CO2.
  • Zapewnienie odpowiednich zachęt inwestycyjnych.

CCS – wyzwania wprowadzenia nowej technologii

Choć CCS jawi się jako obiecująca technologia w walce z emisjami gazów cieplarnianych, jej szerokie zastosowanie napotyka szereg wyzwań. Głównym problemem pozostaje wysoki koszt budowy i eksploatacji instalacji CCS, co wymaga znacznych nakładów ze strony rządów i przedsiębiorstw. Do tego dochodzi brak rozbudowanej infrastruktury do transportu i składowania CO2, której stworzenie pochłonie czas i środki finansowe. Nie można też pominąć kwestii bezpieczeństwa i akceptacji społecznej – ryzyko wycieku CO2 budzi obawy o zdrowie ludzi i środowisko, a sama technologia wciąż wzbudza mieszane uczucia.

Pokonanie tych barier wymaga skoordynowanych działań. Konieczne jest obniżenie kosztów CCS, rozbudowa infrastruktury i zapewnienie bezpieczeństwa transportu i składowania CO2. Kluczowe znaczenie ma również dialog ze społeczeństwem, aby wyjaśnić korzyści płynące z CCS i rozwiać obawy dotyczące jego bezpieczeństwa.

KE przekonuje jednak, że sukcesywne wdrażanie CCS może przynieść wiele korzyści. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to kluczowy krok w walce ze zmianami klimatu. Komisja Europejska twierdzi również, że CCS może również przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju zielonej gospodarki. A także, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne.

Czy rzeczywiście korzyści z wdrażania technologii CCS przewyższą wyzwania jakie się z tym wiążą? Wychwytywanie CO2: nadzieja na neutralność klimatyczną, czy raczej technologiczny miraż?

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia