Ceny energii elektrycznej w 2024r. Jakie plany ma rząd?

Nadchodzące zmiany na rynku energii elektrycznej budzą wiele obaw wśród Polaków. Rząd obiecuje pomoc dla osób o niskich dochodach, ale nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie ona wyglądać. Minister Paulina Hennig-Kloska mówi o kryterium dochodowym.

196

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ceny energii elektrycznej w 2024r. Jakie plany ma rząd? Na zdjęciu Minister Paulina Hennig-Kloska
Ceny energii elektrycznej w 2024r. Jakie plany ma rząd? Na zdjęciu Minister Paulina Hennig-Kloska

Rząd nie przedstawił jeszcze przepisów dotyczących cen energii na drugą połowę 2024 roku. Jednak z zapowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski wynika, że skupią się one na pomocy osobom o niższych dochodach.

Ceny energii elektrycznej w 2024r – komentarz minister Hennig-Kloski

Minister Hennig-Kloska potwierdziła, że wprowadzone zostanie kryterium dochodowe, ale jego poziom nie został jeszcze określony. „W ciągu dwóch-trzech tygodni powstaną, myślę, przepisy w naszym resorcie dotyczące właśnie tych cen na drugą połowę roku” – powiedziała minister. „Chcemy skupić się przede wszystkim na pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym, o gorszym statusie finansowym” – stwierdziła.

Pytana o pomoc dla rodzin wielodzietnych minister powiedziała, że „liczony będzie dochód na osobę w rodzinie”. Wspomniała także, że – „kryterium dochodowe musi uwzględniać liczbę osób w rodzinie” – dodała.

Mateusz Morawiecki apeluje o kontynuowanie mrożenia cen energii

Były premier Mateusz Morawiecki zaapelował do rządu Donalda Tuska o kontynuowanie mrożenia cen energii. Mówił też o podtrzymaniu obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność. Według jego wyliczeń, jeśli ceny prądu zostaną odmrożone, to dla przeciętnej pary seniorów miesięcznie podwyżka wyniesie 77 zł, a dla rodziny z dwójką dzieci – 108 zł.

„To sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa ekonomicznego Polaków!” – ocenił. Były premier, wiceprezes PiS, przedstawił w mediach społecznościowych grafikę, z której wynika, że od 1 lipca 2024 r. ceny prądu wzrosną w Polsce średnio o 64 proc.

Morawiecki ostrzega, że podwyżki cen energii uderzą w najbiedniejszych Polaków. Podkreśla, że rząd ma obowiązek chronić swoich obywateli przed drastycznymi wzrostami kosztów życia.

Minister Hennig-Kloska odpowiedziała, że „każdy, dla kogo problemem będzie pokrycie tego typu kwoty dostanie pomoc”. „Kalkulujemy dziś też poziom cen i obserwujemy rynek, by najlepiej skalkulować pomoc dla obywateli” – mówiła minister.

„Natomiast naszym celem jest oczywiście przeznaczenie większej części pomocy i do tego będziemy dążyć, ale w formie rozwiązania problemu, a nie gaszenia skutków problemu, a więc przechodzenie na czystą i tańszą energię” – kontynuowała.

Rząd ma ogłosić szczegóły dotyczące kryterium dochodowego i innych rozwiązań w sprawie cen prądu w ciągu najbliższych tygodni.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia