Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę

Terroryści z Moskwy poniosą konsekwencje swoich czynów po ataku rakietowym Rosji na Ukrainę. - zapowiedział prezydent Żełeński.

229

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę
Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę

Rosja przeprowadziła w środę rano zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że w wyniku ataku zostały częściowo zniszczone bloki w Kijowie, gdzie mogą znajdować się ludzie uwięzieni pod gruzami. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział odpowiedź na agresję, podkreślając, że terroryści zawsze poniosą konsekwencje swoich działań. Środa w Kijowie to rosyjski atak rakietowy na Ukrainę.

Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę

Atak obejmował cele w kilku ukraińskich obwodach, w tym mikołajowskim, charkowskim, kijowskim, dniepropietrowskim oraz lwowskim. Rosyjskie pociski manewrujące, Ch-101/Ch-555/Ch-55, zostały wystrzelone z samolotów operujących z terytorium Rosji.

W Kijowie, odłamki rakiet spadły na blok mieszkalny, powodując śmierć trzech osób i raniąc 14. W innych obszarach, takich jak Mikołajów, także odnotowano ofiary śmiertelne i rannych. Liczne budynki oraz infrastruktura zostały uszkodzone.

Prezydent Zełenski przekazał kondolencje rodzinom ofiar i obiecał odpowiedź na agresję Rosji. Siły obronne Ukrainy zdołały przechwycić i zestrzelić kilkadziesiąt rakiet nad Kijowem i jego okolicami.

Polskie Siły Zbrojne Wzmacniają Obronę.

Polskie władze zareagowały na wydarzenia, aktywując środki obronne w odpowiedzi na rosyjskie ataki na Ukrainę. Lotnictwo polskie i sojusznicze zostało włączone w działania, a poziom zagrożenia w Polsce został monitorowany.

Oto komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w związku z atakiem rakietowym na Ukrainie

„W środę rano, polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zaobserwowało intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi na terytorium Ukrainy. Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione

Podczas ataku, wiceminister nauki Andrzej Szeptycki i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zostali zmuszeni do schronienia się w schronach. Ich plany wizyty w Kijowie zostały zmienione ze względów bezpieczeństwa.

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę jest kolejnym aktem agresji w trwającym konflikcie, który narusza bezpieczeństwo regionu i zagraża życiu ludzi na Ukrainie. Obywatele Ukrainy stawiają czoła codziennej rzeczywistości alarmów powietrznych i ciągłego zagrożenia ze strony Rosji.

Tomasz Siemoniak – „każda rakieta stawia na nogi”

Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślił, że od rana wszystkie systemy bezpieczeństwa w Polsce są w pełnej gotowości, reagując na zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Powiedział, że ataki te stały się niestety coraz bardziej cykliczne, zwiększając się w intensywności i częstotliwości.

Ataki rakietowe Rosji na Ukrainę zmuszają Polskę do utrzymania pełnej gotowości obronnej, zwłaszcza zważywszy na fakt, że większość rakiet kieruje się w kierunku zachodnim, w stronę Polski. Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że wszystkie systemy bezpieczeństwa w Polsce są aktywowane, włączając w to systemy obrony powietrznej oraz alarmy przeciwrakietowe.

Ponadto, minister zauważył, że ataki rakietowe na Ukrainę stają się coraz bardziej powszechne od końca poprzedniego roku, sugerując, że Rosja przygotowała się do prowadzenia zmasowanych ataków po poniesionych początkowo stratach. Przemieniła swoją produkcję na tryb wojenny i ma sojuszników, takich jak Korea Północna, dostarczających jej amunicję i sprzęt wojskowy.

osyjski atak rakietowy na Ukrainę - polskie F16 w akcji
osyjski atak rakietowy na Ukrainę – polskie F16 w akcji

F -16 w powietrzu

W ramach procedur obronnych, Polska podnosi poziom gotowości swoich sił powietrznych, aktywując polskie i sojusznicze statki powietrzne, oraz wdraża algorytm działań, który obejmuje podrywanie samolotów F-16 oraz uruchomienie systemów obrony rakietowej i przeciwrakietowej.

Tomasz Siemoniak, minister – koordynator służb specjalnych, również podkreślił powagę sytuacji. Zaznaczył, że ataki na Ukrainę są sytuacją rutynową, która wymaga aktywacji polskich i sojuszniczych systemów obronnych. Siemoniak podkreślił, że kontynuacja ataków na Ukrainę dowodzi braku zmiany w polityce Rosji i wojny, którą prowadzi.

Dla polskiego rządu, priorytetem jest bezpieczeństwo kraju, dlatego wszelkie rakiety zbliżające się do Polski wymagają pełnej mobilizacji systemów obronnych. Minister Siemoniak podkreślił znaczenie wsparcia dla Ukrainy ze strony Zachodu, zaznaczając, że sytuacja na wschodzie Europy wymaga solidarności i jednolitego stanowiska wobec Rosji.

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia