Precyzyjny atak drona USA w Bagdadzie

Nie żyje przywódca milicji wspieranej przez Iran

175

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

atak drona - nocny widok ulicy w Bagdadzie. Tłumy gapiów, policji i wojska. W oddali dźwig podnosi wrak samochodu zniszczonego przez drona.
Usuwanie wraku samochodu, zniszczonego przez amerykańskiego drona.

W ataku drona USA w Bagdadzie zginął wysokiej rangi dowódca milicji wspieranej przez Iran. W zniszczonym samochodzie znajdował się przywódca Kataib Hezbollah oraz dwóch jego strażników, cel znajdował się we wschodniej części irackiej stolicy. Wszyscy trzej zginęli. Pentagon poinformował, że zabity dowódca był odpowiedzialny za kierowanie atakami na amerykańskie siły w regionie. USA powiązały milicję ze styczniowym atakiem drona w Jordanii, w którym zginęło trzech amerykańskich żołnierzy. W następstwie tego ataku Kataib Hezbollah powiedział, że zawiesza ataki na amerykańskich żołnierzy, aby nie “zawstydzić” irackiego rządu. Środowa, nocna akcja drona miała miejsce w bagdadzkiej dzielnicy Mashtal, wywołując kilka głośnych eksplozji. Atak drona

Atak drona w ponad 7 milionowym mieście

Był to niezwykle precyzyjny atak na poruszający się pojazd na ruchliwej ulicy, samochód zmienił się w płonący wrak. Jedną z ofiar zidentyfikowano jako Abu Bakir al-Saadi’ego, wysokiego dowódcę Kataib Hezbollah. Amerykańskie Dowództwo Centralne (Centcom) oznajmiło, że atak o 21:30 czasu lokalnego (18:30 GMT) zabił “dowódcę odpowiedzialnego za bezpośrednie planowanie i uczestniczenie w atakach na amerykańskie siły w regionie”. “W tym momencie nie ma żadnych wskazań na szkody uboczne lub ofiary cywilne” – powiedział komunikat Centcomu. 

Na miejscu zjawiła się policja, do której dołączyły oddziały SWAT z irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Akcja nastąpiła kilka dni po tym, jak USA przeprowadziły 85 ataków w rejonie granicy iracko-syryjskiej w odwecie za śmiertelny atak drona z 28 stycznia, na amerykańskich żołnierzy w bazie w Jordanii. Prezydent Joe Biden stwierdził, że ubiegło piątkowa fala ataków, to dopiero początek amerykańskiej odpowiedzi. Atak drona w irackiej stolicy będzie postrzegany jako poważna eskalacja. Niewykluczone, że amerykańska strategia będzie obejmować nie tylko niszczenie infrastruktury używanej przez grupy, ale także ich wysokich przywódców.

Końca konfliktu nie widać

Krótko po środowym ataku milicje w kraju wezwały do odwetu na USA. Harakat al Nujaba – inna grupa obwiniana za ataki na amerykańskich żołnierzy – wydała oświadczenie obiecujące “celowy odwet”, dodając, że “te zbrodnie nie pozostaną bezkarne”, według AFP. 4 stycznia USA przeprowadziły atak lotniczy w Bagdadzie, w którym zginął wysoki przywódca Harakat al Nujaba. Amerykańskie siły zaatakowano ponad 165 rakietami i dronami, od początku konfliktu Izrael-Strefa Gazy 7 października. Zgodnie z informacją Pentagonu, USA mają około 2,5 tysiąca żołnierzy w Iraku. Oraz 900 w sąsiedniej Syrii w misji zwalczania terrorystycznej grupy Państwo Islamskie. Ostatnio w odpowiedzi na ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym, amerykańska armia przeprowadziła również ataki na grupę Huti wspieraną przez Iran w Jemenie.

(Źródło:BBC)

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia