Miliardy nowych kosztów czyli nowelizacja pomocy Ukraińcom w Polsce

Polski Sejm głosuje za projektem nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom. Legalność pobytu do 30 czerwca 2024 roku! Nowelizacja pomocy Ukraińcom przedłuża ochronę tymczasową do 4 marca 2025 i więcej!

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowelizacja pomocy Ukraińcom
ile teraz będzie kosztowała nowelizacja pomocy Ukraińcom?

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, znajdującym się w sytuacji konfliktu zbrojnego, przeszedł pierwsze czytanie w polskim Sejmie. Wnioskowano o przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku. Wszystkie kluby parlamentarne oraz koło Kukiz’15 poparły dalsze prace nad projektem. Wszystkie z wyjątkiem Konfederacji, która chciała odrzucić go już na pierwszym etapie.

Ile miliardów tym razem po nowelizacji?

Nowelizacja pomocy Ukraińcom. Zgodnie z obecnymi przepisami, pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r. Nowelizacja ma związek z decyzją Rady UE, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r. Projekt przewiduje również przedłużenie korzystnych rozwiązań podatkowych dla Ukraińców przebywających w Polsce, a także możliwość przyznania świadczeń tym, którzy zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy na okres do 120 dni.

Konfederacja była jedyną partią, która chciała odrzucić projekt, argumentując, że to czynienie z narodu polskiego zakładnika cudzej polityki. Pozostałe ugrupowania podkreślały potrzebę wsparcia dla Ukraińców z uwagi na trwającą sytuację konfliktu zbrojnego oraz korzyści, jakie Polska może odnieść, w szczególności w obszarze kadry medycznej. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Wśród argumentów za dalszą pomocą dla Ukraińców wymieniane są:

  • Konieczność humanitarna.
  • Wzmacnianie bezpieczeństwa Polski.
  • Korzyści ekonomiczne dla Polski (m.in. dostęp do siły roboczej).

Przeciwko projektowi jest Konfederacja, która argumentuje, że:

  • Dalsza pomoc dla Ukraińców jest zbyt dużym obciążeniem dla Polski.
  • Polska powinna skupić się na pomocy swoim obywatelom, pomoc w Ukrainie jest regularnie rozkradana vide gdzie urzędnicy mają kasę na luksusy???!!!
  • Pomoc dla Ukraińców nie jest w polskim interesie narodowym. Ukraiński prezydent donosi na Polskę.

Dalsze prace nad projektem będą prowadzone w Komisji Finansów Publicznych.

ile na prawdę będzie kosztować nowelizacja pomocy Ukraińcom?

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia