Tragedia w Gruzji: Krzysztof Zapart nie żyje.

Smutne pożegnanie Krzysztofa Zaparta. Polski pilot i baloniarz zmarł w Gruzji. Był znany z dwóch niesamowitych rekordów przelotu balonem na 1514 i 3526 km.

535

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tragedia w Gruzji
Tragedia w Gruzji

W wieku 52 lat zmarł Krzysztof Zapart, znany polski pilot i baloniarz. W środę wystartował balonem w Gruzji, a tego samego dnia uległ wypadkowi, w którym poniósł śmierć wraz z dwiema innymi osobami.

Zapart był znany ze swoich imponujących osiągnięć w baloniarstwie. W 2015 roku, wraz z Mateuszem Rękasem, ustanowił rekord Polski po locie balonem gazowym na odległość 1514 km. Dwa lata później, wspólnie z Andym Caytonem z USA, pobili kolejny rekord, przelatując 3526,06 km w czasie 69,06 godzin. Zapart brał udział także w prestiżowym Pucharze Gordona Benneta, w którym dwukrotnie zajmował czwarte miejsce.

W środę rano Zapart, wraz z prezesem Federacji Balonowej Gruzji Revazem Uturgaurim oraz operatorem filmowym Misho Bidzinashvilim, wystartowali balonem w gruzińskim mieście Poti. Ich celem było przelecenie balonem nad całą Gruzją.

Niestety, tego samego wieczora ulegli katastrofie w pobliżu wioski Asureti. W wyniku czego wszystkie trzy osoby na pokładzie zginęły.

MSW Gruzji bada przyczyny wypadku

Śmierć Krzysztofa Zaparta to ogromna strata dla polskiego baloniarstwa. Zapart był nie tylko wybitnym pilotem, ale także wspaniałym człowiekiem i przyjacielem.

Kondolencje rodzinie i najbliższym składają liczne osoby ze świata sportu, polityki i mediów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji wszczęło śledztwo w sprawie naruszenia przepisów bezpieczeństwa lub procedur prowadzenia ruchu lotniczego.

To nie był pierwszy podobny wypadek z udziałem Krzysztofa Zaparta. W październiku ubiegłego roku w amerykańskim Crandall kierowany przez niego i Piotra Hałasa balon zetknął się podczas lądowania z linią energetyczną, w wyniku czego doszło do jego eksplozji. Ostatecznie skończyło się na lekkich obrażeniach.

Baloniarz polskiej ziemi

Krzysztof Zapart, urodzony 23 listopada 1971 roku w Świdnicy, jest znanym polskim pilotem balonowym. Jest założycielem Balloon Club Świdnica i ma imponujące osiągnięcia w tej dziedzinie.

W 2015 roku, wraz z Mateuszem Rękasem, uczestnicząc w America’s Challenge Gas Balloon Race, ustanowili rekord Polski, pokonując dystans 1514 km. Pomimo zajęcia drugiego miejsca, ich lot był niezwykle udany. W kolejnych latach kontynuowali swoje wysiłki, zdobywając doświadczenie i rywalizując na międzynarodowej arenie.

W 2017 roku, wraz z amerykańskim współpilotem Andym Caytonem, osiągnęli kolejny rekord. Pokonali niesamowity dystans 3526,06 km w czasie 69,06 godzin. Ich determinacja i umiejętności zaowocowały zajęciem drugiego miejsca, a także poprawą rekordu długości lotu.

Ponadto, w 2019 roku, ten sam zespół triumfował w zawodach America’s Challenge Gas Balloon Race, co stanowiło kolejny ważny punkt w karierze Krzysztofa Zaparta i jego partnerów.

Krzysztof Zapart
Krzysztof Zapart to ceniony w baloniarstwie pilot

Puchar Gordona Bennetta

Wzięcie udziału w Pucharze Gordona Bennetta było kolejnym wyzwaniem dla Zaparta, który reprezentował Polskę od 2014 roku. Pomimo dwukrotnego zajęcia czwartego miejsca, jego zaangażowanie i umiejętności były doceniane wśród międzynarodowej społeczności baloniarzy.

Niestety, 10 października 2023 roku podczas 66. edycji Pucharu Gordona Bennetta doszło do katastrofy. Balon, który pilotował Krzysztof Zapart, uległ wypadkowi niedaleko Crandall w Teksasie. W wyniku tego zdarzenia obaj piloci trafili do szpitala w Dallas. Zapart odniósł lekkie obrażenia, podczas gdy jego partner, Piotr Hałas, znalazł się w stanie krytycznym.

Według relacji Krzysztofa Zaparta, podczas lotu na balonie doszło do ostrzału z broni maszynowej. To, jego zdaniem spowodowało panikę i konieczność awaryjnego lądowania. Ponadto w trakcie manewru lądowania balon zetknął się z linią energetyczną, co doprowadziło do wybuchu wodoru, którym był wypełniony balon.

Spoczywaj w pokoju.

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia