Nowa funkcja Jednolitego Systemu Antyplagiatowego

Jeśli Chat GPT napisze za ciebie magisterkę, możesz mieć problemy.

187

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jednolity System Antydopingowy - na tle zielonej tablicy, całej pokrytej wzorami matematycznymi stoi android, czytający trzymaną w rękach książkę.

Czy wiesz, że pisanie pracy magisterskiej z pomocą sztucznej inteligencji może być nielegalne? Jeśli korzystasz z Chat GPT, musisz uważać, bo nowa funkcja Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) wykryje, czy twój tekst jest oryginalny czy nie. Jednolity System Antyplagiatowy

Chat GPT to model językowy oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi generować tekst na dowolny temat. Wystarczy wpisać kilka słów lub zdań, a Chat GPT dokończy resztę. Brzmi kusząco, prawda? Nie dziwi więc, że wielu studentów korzysta z tego narzędzia, aby ułatwić sobie pisanie pracy magisterskiej. Niestety, nie jest to dozwolone i może skutkować konsekwencjami prawnymi i akademickimi.

Jak działa Jednolity System Antyplagiatowy?

Jednolity System Antyplagiatowy to narzędzie, które sprawdza, czy praca dyplomowa jest oryginalna czy nie. Porównuje on tekst z bazami danych, książkami, artykułami i innymi źródłami. Jeśli znajdzie podobieństwa, oznacza to, że praca jest plagiatem. Ale co, jeśli tekst został wygenerowany przez sztuczną inteligencję? Czy JSA jest w stanie to wykryć?

Odpowiedź brzmi: tak. Nowa funkcja JSA analizuje tekst pod kątem powtórzeń. Im więcej ich jest, tym większe prawdopodobieństwo, że tekst jest dziełem Chat GPT lub innego modelu językowego. Dzieje się tak, ponieważ sztuczna inteligencja tworzy tekst regularny i przewidywalny, który łatwo zidentyfikować. Jak wyjaśnia Ośrodek Przetwarzania Informacji, który zarządza JSA: „Założono hipotezę opartą na wykorzystaniu powtórzeń. Im więcej będzie ich w tekście, tym większe prawdopodobieństwo, że jest on tworem modelu językowego. Założenie takie ma swoje źródło w zastosowanym algorytmie, który jest w stanie wygenerować tekst regularny i przewidywalny”.

Korzystać z Chat GPT, czy nie?

Nowa funkcja JSA nie jest doskonała i nie daje 100% gwarancji, że tekst jest plagiatem lub nie. Ostatecznie to promotor na podstawie raportów z JSA, podejmuje decyzję i ocenia, czy praca jest samodzielna czy nie. Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu JSA w OPI, podkreśla: „Stale rozwijamy nasz system i słuchamy głosów ze środowiska akademickiego. Poszerzamy liczbę baz referencyjnych i zapewniamy większe umiędzynarodowienie naszego narzędzia”.

Sami twórcy Chat GPT przyznają, że nie mają skutecznych metod, aby odróżnić tekst napisany przez człowieka od tego napisanego przez sztuczną inteligencję. Więc jeśli zależy nam na dyplomie, lepiej nie ryzykować i pisać pracę magisterską samodzielnie, bez pomocy Chat GPT bądź innych podobnych narzędzi.

Nigdy samodzielne napisanie pracy magisterskiej nie było łatwe, jeszcze niedawno źródłem materiałów dla studentów, były wyłącznie biblioteki. Współcześnie niemal wszystkie potrzebne do napisania pracy magisterskiej materiały, znajdziemy w sieci. Warto po stworzeniu już gotowej treści, skorzystać z JSA, aby upewnić się, że twoja praca jest oryginalna.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia