Wczasy pod gruszą, czy zaszły jakieś zmiany w 2024

Od zawsze wczasy pod gruszą to forma dodatkowego dofinansowania urlopu z której korzystają pracownicy. W firmach zatrudniających minimum 50 pracowników, ZFŚS jest tworzony obligatoryjnie.

178

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wczasy pod gruszą, czy zaszły jakieś zmiany w 2024
Wczasy pod gruszą, czy zaszły jakieś zmiany w 2024 Borowy Młyn jezioro (foto Piotr Pawlak)

Wczasy pod gruszą to doskonała forma dodatkowego dofinansowania na urlop, której korzystają pracownicy. Polega ona na przyznaniu pracownikowi określonej sumy pieniędzy, które może spożytkować na dowolny cel związany z urlopem. Ważne jest, że nie ma konieczności udokumentowania wydatków, co daje pracownikowi pełną swobodę w ich wykorzystaniu.

Wysokość wczasów pod gruszą w danym roku może być różna. Jest ustalana jest na podstawie wewnętrznego regulaminu zakładu pracy oraz sytuacji finansowej Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W przypadku firm zatrudniających minimum 50 pracowników, ZFŚS jest tworzony obligatoryjnie. Może on również zostać utworzony w mniejszych firmach na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pieniądze na zasłużony wypoczynek wypłacane są również w jednostkach budżetowych.

Wczasy pod gruszą, czy zaszły jakieś zmiany w 2024. Można zwiedzić najlepsze atrakcje i zabytki Rzeszowa
Wczasy pod gruszą, czy zaszły jakieś zmiany w 2024. Można zwiedzić najlepsze atrakcje i zabytki Rzeszowa

Wczasy pod gruszą i rola ZFŚS

Najważniejszym kryterium przyznawania świadczenia jest wysokość dochodów pracownika i jego rodziny. Niezależnie od tego, czy pracownik wybiera się na urlop czy pozostaje w domu, należy mu się wypłata. Przed otrzymaniem pieniędzy konieczne jest jednak złożenie oświadczenia dotyczącego dochodów rodziny. Im wyższe dochody, tym niższa kwota świadczenia.

Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie pieniędzy z ZFŚS zależy od ogólnej sytuacji życiowej i materialnej pracownika oraz jego rodziny. Dlatego nie ma znaczenia, w jakim terminie pracownik zamierza skorzystać z wczasów pod gruszą – świadczenie zostanie mu przyznane niezależnie od terminu urlopu.

Więcej informacji uzyskasz w artykule – Kto musi tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Na koniec zachęcam do lektury Turystyka w PRL-u wspomnienie lata, oraz Planujesz urlop – co warto wiedzieć

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś jest tak Wiedza Warszawiaków o Warszawie, a jak będzie po reformie szkolnictwa.

Wybierz się także na spacer korzystając z cotygodniowego Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 15-21.02.2024

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia