Rolnicy z Polski, Niemiec, Francji i Belgii łączą siły w proteście przeciwko importowi ukraińskich produktów rolnych. W niedzielę planowana jest blokada przejścia granicznego w Dorohusku, która ma doprowadzić do całkowitego zablokowania ruchu z Ukrainy. Protestujący rolnicy uważają, że import niespełniających norm ukraińskich towarów uderza w bezpieczeństwo konsumentów i ich własne interesy. Blokada granicy z Ukrainą będzie trudna i długa, port w Antwerpii to był początek.
Kto zarabia na bezcłowym imporcie z Ukrainy?
Organizatorzy zapowiadają, że blokada potrwa do 9 marca i obejmie całą polsko-ukraińską granicę. Już teraz czas oczekiwania na przejazd przez granicę szacowany jest nawet na 30 dni, a w niektórych miejscach nawet na 3 miesiące! Protestujący rolnicy blokują również drogę S17 z Warszawy do Lublina oraz autostradę A2.
Celem protestu jest wyrażenie sprzeciwu wobec polityki Unii Europejskiej, Zielonego Ładu oraz „naплыwu towarów z Ukrainy”. Rolnicy czują się zagrożeni konkurencją ze strony ukraińskich producentów i domagają się ograniczenia importu.
Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej jest napięta. Protestujący rolnicy są zdeterminowani, by doprowadzić do swoich postulatów. Z drugiej strony, ukraińscy producenci rolni obawiają się utraty unijnego rynku zbytu. Konflikt ten rozgrywa się w cieniu wojny w Ukrainie, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Czy protestujących rolników uda się przekonać do swoich racji? Jakie będą długofalowe skutki tej blokady? Te pytania pozostają bez odpowiedzi. Blokada granicy z Ukrainą zmusi do refleksji urzędników z Brukseli? Już od lat europejskie firmy były dzierżawcami wielkich gospodarstw na Ukrainie. Mieli jedynie problem z bezcłowym importem do Unii Europejskiej. Teraz załatwili sobie sprawę kosztem rolników z Europy.
Dowiedz się kto na prawdę jest właścicielem największych gospodarstw rolnych na Ukrainie by zrozumieć czemu służy bezcłowy import z Ukrainy.
Właściciele największych gospodarstw rolnych na Ukrainie
Na Ukrainie dominują dwa typy właścicieli dużych gospodarstw rolnych:
1. Agrofirmy:
- Stanowią 73% udziału w rynku rolnym.
- Działają na skalę przemysłową, często obejmując tysiące hektarów ziemi.
- Niektóre z największych agrofirm to:
- Kernel Holding (Andrij Werewskyj) – 604,5 tys. ha
- UkrLandFarming (Oleg Bachmatjuk) – 400 tys. ha
- MHP (Jurij Kosyuk) – 370 tys. ha
- IMC (Andriy Varichenko) – 230 tys. ha
- NIBULON (Oleksiy Vadaturskyy) – 75 tys. ha
2. Prywatni właściciele:
- Posiadają gospodarstwa o powierzchni od 500 ha do kilku tysięcy hektarów.
- Często dzierżawią ziemię od państwa lub innych właścicieli.
- Niektóre z najbardziej znanych prywatnych właścicieli to:
- Petro Poroszenko – 400 tys. ha (sprzedał część ziemi w 2022 roku)
- Ihor Kolomoiskyi – 200 tys. ha
- Viktor Pinchuk – 150 tys. ha
- Rinat Akhmetov – 100 tys. ha
Należy zwrócić uwagę, że struktura własności ziemi na Ukrainie jest złożona i podlega ciągłym zmianom. W ostatnich latach obserwuje się trend konsolidacji gruntów rolnych, co oznacza, że coraz więcej ziemi trafia w ręce dużych agrofirm. Podmioty są powiązane z unijnymi holdingami z niemiec i holandii.
Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami
Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!
Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.