Zablokowany port w Antwerpii, to był tylko początek. Rolnicy z Belgii, Niemiec i Francji jadą na polsko-ukraińską granicę!!! Blokada granicy z Ukrainą

Blokada granicy z Ukrainą, jadą Niemcy, Belgowie i Francuzi, na granicę z Ukrainą ciągną rolnicy z całej Europy. Kto robi interes na bezcłowym imporcie? Przeczytaj, dowiedz się.

260

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

blokada portu w Antwerpii przez belgijskich rolników
blokada portu w Antwerpii przez belgijskich rolników, 500 traktorów paraliżuje dojazd do portu

Rolnicy z Polski, Niemiec, Francji i Belgii łączą siły w proteście przeciwko importowi ukraińskich produktów rolnych. W niedzielę planowana jest blokada przejścia granicznego w Dorohusku, która ma doprowadzić do całkowitego zablokowania ruchu z Ukrainy. Protestujący rolnicy uważają, że import niespełniających norm ukraińskich towarów uderza w bezpieczeństwo konsumentów i ich własne interesy. Blokada granicy z Ukrainą będzie trudna i długa, port w Antwerpii to był początek.

Kto zarabia na bezcłowym imporcie z Ukrainy?

Organizatorzy zapowiadają, że blokada potrwa do 9 marca i obejmie całą polsko-ukraińską granicę. Już teraz czas oczekiwania na przejazd przez granicę szacowany jest nawet na 30 dni, a w niektórych miejscach nawet na 3 miesiące! Protestujący rolnicy blokują również drogę S17 z Warszawy do Lublina oraz autostradę A2.

Celem protestu jest wyrażenie sprzeciwu wobec polityki Unii Europejskiej, Zielonego Ładu oraz „naплыwu towarów z Ukrainy”. Rolnicy czują się zagrożeni konkurencją ze strony ukraińskich producentów i domagają się ograniczenia importu.

Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej jest napięta. Protestujący rolnicy są zdeterminowani, by doprowadzić do swoich postulatów. Z drugiej strony, ukraińscy producenci rolni obawiają się utraty unijnego rynku zbytu. Konflikt ten rozgrywa się w cieniu wojny w Ukrainie, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Czy protestujących rolników uda się przekonać do swoich racji? Jakie będą długofalowe skutki tej blokady? Te pytania pozostają bez odpowiedzi. Blokada granicy z Ukrainą zmusi do refleksji urzędników z Brukseli? Już od lat europejskie firmy były dzierżawcami wielkich gospodarstw na Ukrainie. Mieli jedynie problem z bezcłowym importem do Unii Europejskiej. Teraz załatwili sobie sprawę kosztem rolników z Europy.

Dowiedz się kto na prawdę jest właścicielem największych gospodarstw rolnych na Ukrainie by zrozumieć czemu służy bezcłowy import z Ukrainy.

Właściciele największych gospodarstw rolnych na Ukrainie

Na Ukrainie dominują dwa typy właścicieli dużych gospodarstw rolnych:

1. Agrofirmy:

 • Stanowią 73% udziału w rynku rolnym.
 • Działają na skalę przemysłową, często obejmując tysiące hektarów ziemi.
 • Niektóre z największych agrofirm to:
  • Kernel Holding (Andrij Werewskyj) – 604,5 tys. ha
  • UkrLandFarming (Oleg Bachmatjuk) – 400 tys. ha
  • MHP (Jurij Kosyuk) – 370 tys. ha
  • IMC (Andriy Varichenko) – 230 tys. ha
  • NIBULON (Oleksiy Vadaturskyy) – 75 tys. ha

2. Prywatni właściciele:

 • Posiadają gospodarstwa o powierzchni od 500 ha do kilku tysięcy hektarów.
 • Często dzierżawią ziemię od państwa lub innych właścicieli.
 • Niektóre z najbardziej znanych prywatnych właścicieli to:
  • Petro Poroszenko – 400 tys. ha (sprzedał część ziemi w 2022 roku)
  • Ihor Kolomoiskyi – 200 tys. ha
  • Viktor Pinchuk – 150 tys. ha
  • Rinat Akhmetov – 100 tys. ha

Należy zwrócić uwagę, że struktura własności ziemi na Ukrainie jest złożona i podlega ciągłym zmianom. W ostatnich latach obserwuje się trend konsolidacji gruntów rolnych, co oznacza, że coraz więcej ziemi trafia w ręce dużych agrofirm. Podmioty są powiązane z unijnymi holdingami z niemiec i holandii.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia