Kolejne protesty w Budapeszcie. Ponad 50 tys. wyszło w piątek na ulicę. [Foto]

Kilkadziesiąt tysięcy Węgrów protestowało, aby wyrazić swój sprzeciw wobec rządu Viktora Orbana, wywołując kryzys polityczny w kraju.

100

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Protesty w Budapeszcie
Balint Domotor @b_domotor /X Masowe manifestacje w centrum Budapesztu.

W piątek, centrum Budapesztu stało się areną masowych protestów antyrządowych, które zgromadziły dziesiątki tysięcy obywateli. Wyrażających swój sprzeciw wobec ułaskawienia przez prezydent Węgier, Katalin Novak, osoby skazanej za tuszowanie pedofilii. To wydarzenie, według agencji AFP, stanowi największy kryzys polityczny w kraju. Od czasu objęcia władzy przez Viktora Orbana w 2010 roku. Sprawa, która wywołała falę niezadowolenia w społeczeństwie, dotyczyła decyzji prezydent Novak o ułaskawieniu osoby skazanej za tuszowanie pedofilii. W wyniku tego kontrowersyjnego posunięcia, Katalin Novak zrezygnowała ze stanowiska w sobotę, starając się załagodzić rosnący niepokój w kraju.

„Miał być Budapeszt nad Wisłą a będzie Warszawa nad Dunajem”

W piątek co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w centrum Budapesztu, aby wyrazić swój sprzeciw wobec rządu Orbana. Agencja AFP podkreśla, że obecna sytuacja to nie tylko wyraz niezadowolenia z decyzji prezydent Novak, ale także głos protestu przeciwko ogólnemu kierunkowi, jaki przybrała polityka Węgier od czasu przejęcia władzy przez Orbana. Władza powinna przestać mieć poczucie, że wszystko jest dozwolone” – powiedziała reporterom 65-letnia uczestniczka protestu, podkreślając frustrację obywateli związane z przekształceniami w strukturach rządzących. Inny mężczyzna, biorący udział w demonstracji, stwierdził, że „rząd Orbana doprowadził deptanie praw demokratycznych do zenitu”.

Milczenie Orbana budzi frustrację wśród obywateli

Nie tylko zwykli obywatele, lecz także popularne postacie związane z muzyką, kulturą oraz influencerzy internetowi zorganizowali ogromny protest antyrządowy. We wspólnym oświadczeniu wezwali oni naród do zabrania głosu w sprawie „ochrony ofiar, transparentności i uczciwego dialogu społecznego”. Wśród manifestujących byli ludzie różnych grup wiekowych i środowisk, co świadczy o szerokim poparciu dla postulatów protestujących. Jednak w tej sytuacji milczenie samego Viktora Orbana budzi zaniepokojenie i frustrację. Oczekuje się, że premier Węgier wypowie się w odpowiedzi na rosnącą falę niezadowolenia społecznego, która jawi się jako wyjątkowo wyraźny sygnał dla rządzących o konieczności uwzględnienia głosu obywateli.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia