Rosja drukuje pieniądze dla Syrii, pogłębiając kryzys

120

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosja drukuje tony syryjskich banknotów, napędzając kryzys walutowy w ogarniętym wojną kraju.
Rosja drukuje tony syryjskich banknotów, napędzając kryzys walutowy w ogarniętym wojną kraju.

Międzynarodowe śledztwo ujawnia, że Rosja drukuje tony syryjskich banknotów, napędzając kryzys walutowy w ogarniętym wojną kraju. Dziennikarze odkryli również sieć cypryjskich firm powiązanych z objętymi sankcjami Rosjanami, które chronią ich majątek warty miliardy dolarów.

Drukowanie pieniędzy bez pokrycia

Według śledztwa prowadzonego przez Syryjską Jednostkę Dziennikarstwa Śledczego (Siraj) i Daraja, w ramach projektu „Cyprus Secrets” Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), Rosja drukuje syryjską walutę bez zabezpieczenia w walutach obcych czy złocie. Praktyka ta, mająca na celu zaspokojenie pilnego zapotrzebowania reżimu Baszszara al-Assada na płynność gotówkową, pogłębia problemy gospodarcze Syrii.

Masowe drukowanie syryjskich banknotów doprowadziło do znacznego wzrostu cen i upadku funta syryjskiego. Według Daraja, około 90% Syryjczyków żyje obecnie poniżej progu ubóstwa.

Sieć cypryjskich firm

Dochodzenie ujawniło również, jak firmy świadczące usługi finansowe z siedzibą na Cyprze pomagają rosyjskim elitom chronić swoje bogactwo przed sankcjami. Przeanalizowano ponad 3,6 miliona tajnych dokumentów, ujawniając, że prawie 800 firm należących do Rosjan podlega sankcjom od 2014 roku. Z tego ponad 650 cypryjskich firm działa jako spółki-matki dla rosyjskich podmiotów inwestujących w nieruchomości, jachty i dzieła sztuki na całym świecie.

Dochodzenie ujawniło również kontakty między reżimem Assada a zarejestrowanym pośrednikiem na Cyprze. Kontakt inicjowany był w sprawie zakupu amerykańskiego sprzętu do wierceń ropy naftowej w szczytowym okresie wojny domowej w Syrii, pomimo sankcji USA i UE.

Wnioski

Śledztwo rzuca światło na dwa powiązane ze sobą problemy. Rosyjską ingerencję w syryjską gospodarkę i wykorzystywanie cypryjskiego systemu finansowego przez rosyjskie elity do ukrywania swoich bogactwa. Te powiązania pogłębiają kryzys w Syrii i utrudniają odbudowę kraju po wojnie.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nie Żyje Marcin Barański – Żegnamy Wyjątkową Postać – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wizyta Von der Leyen w Warszawie: nadzieje na KPO (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia