Odblokowane 137 miliardów euro dla Polski z KPO

Krajowy Plan Odbudowy - Polska otrzymała zielone światło na 137 miliardów euro wsparcia. Dowiedz się, jak te środki przyspieszą rozwój kraju.

90

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Środki z KPO Odblokowane!
Odblokowane środki z KPO - Polska otrzymuje 137 miliardów euro

Polska otrzymała zielone światło od Komisji Europejskiej na kwotę imponujących 137 miliardów euro. To stanowi przełom w realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Premier Donald Tusk podzielił się tą radosną informacją, podkreślając, że to wyjątkowy dzień dla kraju. Wartość tego wsparcia to nie tylko oczekiwane 60 miliardów euro z KPO, ale także dodatkowe 76 miliardów euro, które wcześniej były zablokowane. Całkowita suma 137 miliardów euro stanie się kluczowym impulsem dla polskiej gospodarki, umożliwiając realizację ambitnych projektów rozwojowych. Decyzja Komisji Europejskiej jest rezultatem trzech lat oczekiwania na akceptację KPO, aż w końcu w 2022 roku projekt został zaakceptowany. Premier Tusk zaznaczył, że te środki są niezmiernie istotne dla Polski, stanowiąc krok naprzód w procesie odbudowy kraju.

KE odblokowuje miliardy dla PL po spełnieniu warunków praworządności

Decyzja Komisji Europejskiej o odblokowaniu ogromnej sumy pieniędzy dla Polski była związana z pewnymi warunkami, zwanych „kamieniami milowymi”. Te warunki obejmowały istotne zmiany w systemie sądownictwa, co było kluczowym elementem dla uzyskania akceptacji planu odbudowy. Nie było to jedynie kwestią zdobycia funduszy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ale także odblokowania środków związanych z Next Generation EU, co dodatkowo wzmocni polską gospodarkę. Osiągnięcie postępu w dziedzinie praworządności było kluczowym warunkiem dla przyznania tych funduszy. Premier Donald Tusk odegrał istotną rolę, przekonując parlament do szybkiego zaakceptowania niezbędnych zmian w sądownictwie. Polska zobowiązała się do tych reform, a decyzja Komisji Europejskiej została ogłoszona pod koniec 2023 roku. To umożliwiło wypłatę pierwszych pięciu miliardów euro w formie zaliczek, co stało się rzeczywistością na koniec tego roku.

Długa droga do KPO

Nie brakło jednak kontrowersji, zwłaszcza wśród polityków opozycji, którzy wyrazili obawy co do wpływu tych zmian na niezależność sądownictwa. Mimo to, rząd podkreśla, że czas jest kluczowy, a szybkie działania są niezbędne dla skutecznego wykorzystania środków z KPO. Ekonomista Kamil Sobolewski zauważył, że Polska wykorzystała zaledwie 1,5 proc. przyznanych jej środków. W ramach KPO po trzech latach od przyznania funduszy. Rząd postanowił przyspieszyć proces, korzystając z tzw. prefinansowania projektów, co pozwoliło na uruchomienie inwestycji z własnych środków, a następnie pokrycie kosztów z emisji Polskiego Funduszu Rozwoju. Warto podkreślić, że odblokowanie 137 miliardów euro to ogromny impuls dla polskiej gospodarki, dający szanse na szybki rozwój i modernizację.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia