Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.
Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.

Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy wniosek Polski o płatność z Funduszu Odbudowy, co oznacza, że do Polski trafi 6,3 mld euro. To pierwszy krok do odblokowania miliardów euro z KPO i polityki spójności, które łącznie mogą wynieść do 137 mld euro.

Polska spełniła kamienie milowe

Szefowa KE Ursula von der Leyen uczestniczyła w konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie 23 lutego. Zapowiedziała wówczas, że w następnym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski.

W czwartek 29 lutego Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z Funduszu Odbudowy. Oznacza to, że Polska spełniła warunki niezbędne do odblokowania środków.

Na co zostaną wydane pieniądze?

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski przewiduje 55 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji. Pozostałe 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO będzie przeznaczona na:

  • Cele klimatyczne (46,6 proc.)
  • Transformację cyfrową (21,3 proc.)
  • Reformy socjalne (22,3 proc.)

Pierwsze środki w kwietniu?

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział, że pierwsze 6,3 mld euro z KPO miałoby trafić do Polski w ok. dwa miesiące od dnia podjęcia decyzji przez kolegium komisarzy. Termin ten przypada na kwiecień b.r. Dodał też, że trochę wcześniej do kraju mogą trafić pierwsze pieniądze z polityki spójności.

Komentarze

Premier Donald Tusk skomentował decyzję KE, mówiąc, że chodzi o około 600 mld zł. „To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy (…) żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje” – zapowiedział Premier.

Wiceminister Szyszko wyjaśnił, że w ramach pierwszego wniosku o płatność z KPO, środki europejskie trafią m.in. na finansowanie antysmogowego programu „Czyste Powietrze”. Ale także, na modernizację przejazdów kolejowych i transport kolejowy, oraz na sprzęt dla nauczycieli.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia