Ukraińska Cyberoperacja Włamała się na Serwery Resortu Obrony Rosji

Wywiad wojskowy Ukrainy ogłosił udaną operację specjalną, której celem było ministerstwo obrony Rosji. Cybereksperci tej służby skutecznie zdobyli dostęp do serwerów resortu w Moskwie, pozyskując szeroki zakres poufnych dokumentów. Wśród nich znalazły się rozkazy, raporty, instrukcje i sprawozdania.

146

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wstrząsający atak ukraińskich hakerów na rosyjskie ministerstwo obrony.
Wstrząsający atak ukraińskich hakerów na rosyjskie ministerstwo obrony.

04 marca 2024

W najnowszej, zdumiewającej operacji, ukraińscy hakerzy przeprowadzili skuteczny atak na serwery resortu obrony w Moskwie. Zdobywając dostęp do setek poufnych dokumentów. Operacja, która zdaje się być odpowiedzią na pełnowymiarową inwazję rosyjską na Ukrainę, została ogłoszona przez ukraiński wywiad wojskowy.

Według komunikatu ukraińskiej służby, cyber eksperci uzyskali nie tylko dostęp do danych merytorycznych. Ale także przechwycili rozkazy, raporty, instrukcje i sprawozdania przesyłane między jednostkami resortu obrony. Ponad 2 tysiące dokumentów teraz znajduje się w rękach ukraińskiego wywiadu, który zapowiada pełną analizę. Celem zidentyfikowania struktury ministerstwa obrony Rosji oraz wysokich rangą przedstawicieli.

Analiza przechwyconych danych pozwoliła ukraińskiemu wywiadowi zidentyfikować wielu rosyjskich generałów. W tym dokumenty należące do zastępcy szefa ministerstwa obrony, Timura Iwanowa. Władze w Kijowie twierdzą, że to strategiczne informacje, które mogą być wykorzystane w kontekście trwającego konfliktu.

Szeroki Zakres Ataku

Nie tylko dane merytoryczne znalazły się w rękach ukraińskiego wywiadu. W wyniku operacji zdobyto również dostęp do oprogramowania szyfrującego i zabezpieczającego przepływ informacji, co może stanowić kluczowe narzędzie do kontroli i monitorowania działań resortu obrony Rosji.

Warto zauważyć, że działania ukraińskiego wywiadu wojskowego w cyberprzestrzeni znacząco zintensyfikowały się od lutego 2022 roku. Co koreluje z rozpoczęciem pełnowymiarowej inwazji zbrojnej na Ukrainę przez Kreml. Ataki te obejmują różne rosyjskie instytucje państwowe i są częścią szerokiej strategii odpierania agresji.

Atak na Infrastrukturę Internetową Rosji

W sierpniu 2022 roku, około pół roku po agresji. Ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy poinformowało, że hakerzy pod kontrolą władz zaatakowali ponad sześć tysięcy stron i serwisów internetowych w Rosji, w tym rządowe portale. To świadczy o zdecydowanej odpowiedzi Ukrainy w cyberprzestrzeni na rosyjską agresję.

Operacja ukraińskiego wywiadu wojskowego w cyberprzestrzeni to kolejny epizod konfliktu między Ukrainą a Rosją. Zdobycie poufnych dokumentów oraz identyfikacja kluczowych postaci w rosyjskim ministerstwie obrony może znacząco wpłynąć na bieżącą sytuację geopolityczną. Jednocześnie, ataki cybernetyczne stają się coraz bardziej powszechne jako narzędzie wojny hybrydowej, otwierając nowe pole bitwy w erze nowoczesnych konfliktów. W miarę eskalacji sytuacji, monitorowanie działań w cyberprzestrzeni pozostanie kluczowym aspektem strategii obu stron konfliktu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia