Strajk generalny rolników – jutro przyjadą do Warszawy

6 Marca rolnicy, myśliwi i leśnicy zaprotestują w Warszawie

399

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

strajk generalny rolników, traktor z flagą
strajk generalny rolników 6 Marca w Warszawie

W środę 6 marca stolica Polski stanie w obliczu wyzwania, jakim jest strajk generalny rolników. Dołączą do nich myśliwi i leśnicy, a organizatorzy spodziewają się nawet 150 tys. uczestników.

Protestujący domagają się ochrony przed napływem ukraińskich towarów, wyższych dopłat i zmian w unijnej polityce rolnej. Strajk rozpocznie się o 11:00 przed Kancelarią Premiera przy al. Ujazdowskich 1/3. Stamtąd protestujący przejdą ulicami:

• Al. Ujazdowskie,

• Rondo de Gaulle’a,

• Nowy Świat,

• Plac Trzech Krzyży,

• Wiejska,

• Piękna,

• Aleje Ujazdowskie.

Protest zakończy się o 15:00 przed Kancelarią Premiera. Utrudnienia dotkną nie tylko centrum miasta. Organizatorzy przewidują duże zakłócenia w ruchu, szczególnie na obrzeżach Warszawy. Planowane są blokady dróg, m.in.:

• W Markach: skrzyżowania dróg DW629 i S8 przez całą dobę (6-7 marca) – wjazd i wyjazd ze stolicy będą mocno utrudnione.

• Koło Legionowa: drogi krajowej nr 61 między Zegrzem Południowym a Michałowem-Reginowem.

• Na Trasie Toruńskiej: utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

• Na granicy z Białorusią: blokada przejścia granicznego w Kukurykach.

Strajk generalny rolników – wracają do Warszawy

Rolnicy protestują od tygodni, blokując drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady i przejścia graniczne. Sprzeciwiają się m.in.:

• Napływowi ukraińskiego zboża: rolnicy twierdzą, że ukraińskie zboże jest importowane do Polski po zaniżonych cenach, co zagraża ich egzystencji.

• Unijnej polityce „Zielonego Ładu”: rolnicy uważają, iż „Zielony Ład” wprowadza zbyt restrykcyjne normy dla rolnictwa, co doprowadzi do zmniejszenia produkcji żywności i wzrostu cen.

Donald Tusk obiecał szukać rozwiązań, ale dotychczasowe rozmowy z rolnikami nie przyniosły rezultatu. Protestujący liczą, że strajk generalny rolników skłoni rząd do ustępstw.

Po proteście rolnicy oczekują na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, które prawdopodobnie odbędzie się w czwartek. Do tego czasu protesty na przejściach granicznych z Ukrainą będą kontynuowane.

Sytuacja jest napięta, a rolnicy zdeterminowani. Protest w Warszawie może być największym tego typu wydarzeniem w ostatnich latach. Pozostaje pytanie, czy rządowi tym razem uda się załagodzić spór i wypracować kompromis satysfakcjonujący rolników.

Rolnicy protestują w całej Europie

Planowany na jutro strajk generalny rolników oraz inne protesty to nie jedynie problem Polski. Tego typu akcje przeprowadzane są również w innych państwach Europy. Rolnicy z różnych krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Włoch, również protestują przeciwko niskim cenom płodów rolnych, rosnącym kosztom produkcji i unijnej polityce rolnej.

W wielu krajach protesty przybierają podobną formę do tej w Polsce: rolnicy blokują drogi, trasy szybkiego ruchu i przejścia graniczne. W niektórych państwach dochodzi również do starć z policją. 

Rządy państw europejskich szukają różnych sposobów na złagodzenie protestów rolników. Niektóre kraje, np. Francja i Niemcy, obiecały zwiększyć dopłaty dla rolników. Inne państwa – tj. Holandia i Hiszpania, zapowiadają zmiany w unijnej polityce rolnej. Determinacja rolników sugeruje, że problem jest poważny i wymaga pilnego rozwiązania.

Przeczytaj, jak rolnicy protestowali w Brukseli.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia